ساختمان هوشمند ساختمانی است پويا و مقرون به صرفه که از يکپارچه کردن چهار قسمت ذيل بوجود می آيد :

Heating Ventilation and Air-Conditioning (HVAC)
Fire Safety
Security
Energy & Lighting Management


تهویه مطبوع

در تعریف تهویه مطبوع بر اسا س I.B.S در استانداردهای جهانی آمده است :

نوعی از مکیدن و یا دمیدن هوا از طریق طبیعی و یا مکانیکی به هر فضا یا از هرفضا برای کنترل برودت و حرارت ساختمان با تنظیم هوشمند دما , رطوبت , همراه با حذف آلاینده های مختلف برای تامین آسایش حرارتی .

 در اين سيستم که مبتني بر بهينه سازي مصرف انرژي و کنترل صحيح تجهيزات مولد انرژي مي باشد محل کنترل در سطوح مختلف ساختار برودتي و رطوبتي سيستم اعمال مي شود .

سالهاست که چيلرها، بويلرها، هواسازها، فن کوئلها و ديگر تجهيزات مکانيکي يک ساختمان امکان کنترل را دارا مي باشند که اين کنترل بصورت کاملاً بسته و محلي صورت مي گيرد .

براي مثال در صورتي که فشار بخار داخل بويلر از حد استاندارد بالاتر رود بطور خودکار مشعل خاموش شده و يا شير اطمينان عمل مي کند .

درب اتوماتیک شیشه ای

در چنين سيستمي تمامي کنترلها و عملکردهاي تجهيزات بصورت دستي صورت مي گيرد مثلاً در ابتداي فصل اين مدير واحد تاسیسات است که تصميم مي گيرد چند درصد از سيستم فعال شده و چه تعداد از پمپها در مدار قرار گيرند و يا اينکه توالي فعاليت پمپها طوري انجام گيرد که استهلاک بصورت متناسب انجام شود .

ولي در سيستم مدرن و نوين، طي پياده سازي يک شبکه عصبي و کنترلي، اطلاعات مربوط به کليه تجهيزات اعم از فشار مايع، فشارگاز، دما، رطوبت، فرمان حرکت و غيره در يک کنترلر مرکزي وارد شده و سپس با نرم افزاري که در آن کليه ساختمان و تجهيزات مکانيکي آن بصورت گرافيکي شبيه سازي شده است عمل برنامه ريزي صورت مي گيرد.

سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق، به مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی گفته می‌شود که وظیفه آشکارسازی حریق در اماکن مختلف را بر عهده دارد.

برای آشنایی بیشتر شما با سیستم های اعلام حریق سنتی ، در ذیل به توضیح مختصری در رابطه با آنها می پردازیم.

لازم به ذکر است که در سیستم مدیریت هوشمند ساختمان ، کلیه وظایف مذکور ، بصورت کامل و یکپارچه با سایر سیستم ها ، توسط این سیستم ، انجام می شود.

 

انواع سیستم‌های اعلام حریق سنتی :

سیستم‌های اعلام حریق به دو گروه خودکار و دستی تقسیم می‌شوند.

در سیستم‌های دستی، شستی اعلام حریق، تنها منبع تشخیص حریق است.

درواقع کار تشخیص حریق در اینگونه سیستم‌ها فقط به انسان سپرده شده‌است و در مکان‌هایی که انسان حضور ندارد، کاربردی ندارند. بر خلاف اینگونه سیستم‌ها، سیستم‌های اعلام حریق خودکار، وابستگی کمتری به تشخیص انسان دارند.

سیستم‌های خودکار، به دو گروه آدرس‌پذیر، و غیر آدرس‌پذیر تفکیک می‌شوند.

در سیستم آدرس‌پذیر، علاوه بر اعلام حریق، محل دقیق وقوع آن نیز مشخص می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق خودکار قدیمی، معمولاً از یک حسگر یا آشکارساز که خود متصل به خروجی صوتی بود، تشکیل شده بودند. ولی این سیستم‌ها در سال‌های اخیر، دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

سیستم‌های جدیدتر معمولاً از تعدادی شستی اعلام حریق و تعدادی حسگر یا آشکارساز (Detector)، یک سیستم پردازش مرکزی و تعدادی خروجی تشکیل می‌شوند.

حسگرها

حسگرهای اعلام حریق، (بسته به اینکه به کدام مشخصه آتش حساس باشند) در گروه‌های حسگرهای دود، حسگرهای حرارت حسگر منو اکسید کربن، حسگر شعله و حسگرهای ترکیبی جای دارند.

حسگر دود

حسگرهای دود کار تشخیص دود در محل را برعهده دارند. این حسگرها معمولاً در دو گروه حسگر نوری و حسگر یونیزاسیون جای می‌گیرند.

حسگرهای نوری با ارسال علایم نوری به یک گیرنده (که در داخل خود حسگر مسقر است) میزان تغییر و کاهش نور رسیده را اندازه گیری می‌کنند و اگر تغییر آشکاری در میزان نور دریافتی مشاهده کنند، آن را به حریق تعبیر می‌کنند.

درب اتوماتیک شیشه ای

حسگرهای یونیزاسیون، شامل دو صفحه نزدیک به هم (الکترودها) هستند و از هوای محیط به عنوان الکترولیت استفاده می‌کنند. چنانچه تغییر ناگهانی در غلظت هوای محیط روی دهد، حسگر آن را به حریق تعبیر می‌کند.

حسگرهای یونیزاسیون، حاوی مقادیر کمی مواد رادیواکتیو بوده (برای یونیزه کردن ذرات موجود در هوای اطراف الکترودها)و برای همین عمر دائمی ندارند.

حسگرهای حرارت، کار تشخیص حرارت در محل را بر عهده دارند. روش کار این حسگرها کاملا مشابه ترموکوپل یخچال‌های خانگی است.

این حسگرها در داخل خود دو صفحه از مواد متفاوت و چسبیده به هم دارند که با گرم شدن و یا سرد شدن، جهت خم شدن صفحه ترکیبی تغییر می‌کند و باعث اتصال جریان می‌شود. انواع جدیدتر این حسگرها دارای ترمومتر بوده و به تغییرات درجه حرارت حساس می‌باشد.

حسگرهای ترکیبی، حسگرهایی هستند که از ترکیب یک حسگر دود و یک حسگر حرارت بوجود آمده‌اند و می‌توان خروجی آنها را بسته به حساسیت محل و تعداد اعلام‌های اشتباه بر روی و/یا تنظیم نمود.

روشن است که در حالت «یا» تعداد اعلام‌های اشتباه بیشتر بوده و در حالت «و» اعلام با تاخیر بیشتری صورت می‌گیرد.

سیستم‌مرکزی

سیستم مرکزی، یک سامانه تشخیص حریق است. در این سامانه اعلام‌های حسگرها تجزیه و تحلیل شده و برای اعلام حریق یا در حالت‌های مشکوک، اعلام نیاز به بازبینی انسان تصمیم گیری می‌شود.

این سیستم‌ها اغلب یه صفحه کلید برای ورود فرامین توسط انسان و مانیتور برای مشاهده فرامین مجهز هستند. این سیستم‌ها امروزه یه رایانه متصل شده و از طریق نرم‌افزار مخصوص خود، برنامه را دریافت می‌کنند. یکی دیگر از وظایف این سیستم‌ها انتخاب نوع خروجی (آژیر خطر عمومی، آژیر خطر در جاهای خاص، تماس با مرکز آتش نشانی و سایر خروجی‌ها) است.

خروجی‌ها

خروجی سیستم‌های اعلام حریق، بسته به محل وقوع یا نوع حریق ایجاد شده، می‌تواند شامل موارد مختلفی باشد. تماس خودکار با آتش نشانی محلی، روشن نمودن تابلوهای خروج اضطراری، فعال سازی سیستم اطفای حریق خودکار، به صدا درآوردن آژیرهای خطر، قفل کردن یا از حالت قفل خارج کردن دربهای محل‌های مختلف (مانند در خروجی‌های اضطراری) همگی از مواردی است که می‌تواند بسته به تصمیم سیستم انجام شود.

مونیتورینگ

سیستم‌های اعلام و اطفا حریق اتومات معمولاً از یک مانیتور در قسمت‌های پر تردد یا نگهبانی‌ها که به صورت 24 ساعت حضور دارند استفاده می‌شود که این پنل‌ها را Mimic panelمی‌نامند جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار منابعی در رابطه با سیستم اعلام حریق موجود است. سيستم اعلام حريق متعارف

تامین امنیت در ساختمان

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان ، به شما اجازه می دهد تا به راحتی امنیت کل ساختمان را توسط حسگر ها و یا سایر سیستم های کنترل تردد ، کنترل نمایید و با راحتی از هر گونه رفت و آمد و یا عمل انجام شده در ساختمان ، مطلع شوید.

نحوه عملکرد مدل های سنتی این سیستم ، مشابه با سیستم های اعلان حریق بوده ولی در بحث هوشمند سازی ، بصورت یکپاچه با سایر سیستم ها ، عمل می نماید .

درب اتوماتیک شیشه ای

مدیریت مصرف انرژی و نور در ساختمان

آمارها نشان ميدهد در سال ۲۰۰۰ ميزان اتلاف انرژی در يک ساختمان سنتی ۳۹۲۰۷ کالری بوده است که در يک ساختمان هوشمند نزديک به نصف اين مقدار است .

در ساختمان هاي هوشمند با استفاده از سيستم خودكار كنترل روشنائي ساختمان، كنترل سيستم سرمايش و گرمايش ،كنترل دوربين هاي مدار بسته، كنترل دربها، كنترل وضعيتهاي اضطراري همچون آتش سوزي، زلزله و بسياري كنترل هاي هوشمند ديگر، مصرف انرژي به نحو چشمگيري كاهش مي يابد .

ساختمان هوشمند، ساختماني است كه مجهز به يك زيرساختار ارتباطاتي قوي بود كه مي تواند به صورت مستمر نسبت به وضعيت هاي متغير محيط عكس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنين به ساكنين ساختمان اين اجازه را مي دهد كه از منابع موجود به صورت مؤثرتري استفاده كرده و امنيت و آسايش آنها را افزايش دهد.

درب اتوماتیک شیشه ای

در حال حاضر هزينه هاي جاري يك ساختمان اغلب بخش عمده اي از درآمد مالكان را به خود اختصاص مي دهد.

اكنون بسياري از سازمان ها در دنيا به صرف هجوئي در مصرف انرژي و هر چه بهتر كردن محيط هاي كاري و زندگي خود روي آورده اند.

معروف ترین روش های به کار گرفته شده در کاهش مصرف انرژی عبارتند از :

- خاموش و روشن کردن تحهیزات بر اساس جدول زمانبندی کارکرد
- بهره برداری از تجهیزات در صورت نیاز و ضرورت
- بهره برداری از حداقل ظرفیت مجاز در بهره برداری از تجهیزات
- محدود کردن تقاضا که موجب قطع برق تجهیزات در صورت بارگذاری بیش از حد تعیین شده ، خواهد شد .
- مونیتورینگ وضعیت تجهیزات و بهره برداری از داده ها در رفع مشکلات