- شیرهای برقی گاز


شیر برقی گاز با بازنشانی دستی (Manual Reset)

شیر برقی گاز بعد از شیر فرعی (شیر اصلی درون واحد) و قبل از اولین انشعاب قرار می گیرد . شیرهای برقی با دو مدل “بسته در حالت عادی” و “باز در حالت عادی” در نظر گرفته شده است. این شیرهای برقی با دریافت دستور الکتریکال، وضعیت خود را تغییر میدهند. (البته در خانه های هوشمند  این تجهیزات را می توان از طریق گوشی هوشمند خود تحت کنترل و مدیریت داشته باشید)

 شیر با وضعیت عادی ، باز (Normaly Open): 

 این شیر ها در حالت عادی باز بوده و به محض دریافت فرمان ، بوبین به حالت مغناطیسی در می آید و ضامن شیر را آزاد نموده و شیر مسیر گاز را می بندد . بعد از رفع عامل انتشار گاز ، به صورت دستی توسط بهره بردار ، شیر در مدار قرار می گیرد. بوبین در حالت عادی فاقد هر گونه جریان الکتریکی است. پس از اینکه شیربرقی گاز توسط ساکنین بصورت دستی باز شد، در این حالت باقی می ماند و برای باز ماندن نیاز به برق نیست. بنابراین براثر قطع برق، گاز واحد شما قطع نخواهد شد.

همانطور که بیان شد برای باز کردن شیربرقی لازم است در محل حضور داشته باشید و شیر را بصورت مکانیکی با دست خود باز کنید. این قابلیت به این جهت طراحی شده است که کاربر براثر اشتباه، در صورت عدم حضور در منزل، نتواند آن را باز کند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.(لازم به اشاره است شما می توانید تمام تجهیزات منزل هوشمند خود را از راه دور توسط تلفن یا تبلت کنترل کنید).

 

ضد انفجار(Explosiou Proof):

این شیر با مکانیسم سلونوئید عمل می کند که در خارج مسیر گاز قرار دارد و همچنین با یک جریان ضعیف لحظه ای با ولتاژ 12 ولت عمل می کند لذا به لحاظ ایمنی بسیار قوی و قابل اطمینان است.

 

نکات مهم در نصب به شرح ذیل می باشد :

1 – شیر بصورت عمودی و افقی می تواند نصب شود.

2 – جهت فلش بر روی شیر ، نشانگر  جهت جریان گاز می باشد .

3 - جهت جریان فلش بر روی شیر با جریان گاز باید مطابقت داشته باشد .

4 – اگر شیر برقی با سنسور حساس به لرزه استفاده شود ، شیر برقی همانند شیر حساس به زلزله عمل خواهد کرد و بعد از رگولاتور در ابتدای مسیر لوله کشی گاز ساختمان  هوشمند باید نصب گردد .

شیرهای شات آف ( shut off)

شیرهای قطع اتوماتیک جریان گاز حساس به زلزله شیرهایی شات آف هستند که در ورودی لوله کشی گاز منازل هوشمند یا در ایستگاههای گاز نصب شده و در اولین لحظات زلزله جریان گاز را به صورت کاملا خودکار قطع نموده وتا ریست شدن (فعال شدن) مجدد اجازه عبور گاز را نخواهد دادو ازآتش سوزی، انفجار یا خفگی حبس شدگان داخل ساختمان ها ی هوشمندبر اثر استنشاق گاز جلوگیری می کنند. این شیرها یا به واسطه انرژی الکتریکی تامین نیرو می گردند یا اینکه مستقل از انرژی برق بوده و به صورت مکانیکی عمل قطع را انجام می دهند. نصب این شیرها در بعضی از کشورها برای تمام مشترکان گاز شهری اجباری است. در کشور ما نیز بر اساس مبحث 17 مقررات ملی ساختمان بسیاری از ساختمان ها از جمله ساختمان های خاص و عمومی الزام به نصب این سیستم ها دارند.