قابلیت ضبط تماس به منظور افزایش کیفیت خدمت رسانی

افزایش ابزارهای ارتباطی، نیازمند ابزارهای جدید جهت پایش نحوه ارتباط نیروی انسانی یک سازمان با مشتریان و مخاطبان سازمان ها است.

امروزه بسیاری از سازمان­ها مکالمات تلفنی خود با تماس­ گیرندگان را ضبط می­ نمایند. بررسی کیفیت خدمات ارائه شده، پیگیری درخواست­ها و ابهام­ زدایی از آن­ها، بهره ­گیری از فایل­های ضبط شده برای اهداف آموزشی و حتی پیگیری مباحث حقوقی از کاربردهای ضبط مکالمات می ­باشد.

در سرورهای تلفنی تحت شبکه امکان پایش مکالمات تلفنی از طریق ضبط و ذخیره سازی مکالمات به راحتی مهیا است. قابل ذکر است که بر اساس قوانین اجتماعی و اخلاقی، هر دو طرف تماس می بایست که از ضبط مکالمات با خبر باشند.

جهت ضبط مکالمات در سرورهای تلفنی تحت شبکه سه حالت برای هر کاربر (داخلی) می­تواند تعریف شود :

  1. حالت اول ضبط دائمی تماس بر روی داخلی است و هرگونه تماس کاربر ضبط خواهد شد.
  2. حالت دوم عدم ضبط تماس است به نحوی که هیچ کدام از مکالمه­های داخلیِ مورد نظر ضبط نخواهند شد. 
  3. حالت سوم را می­توان طوری تنظیم نمود که در اختیار خود کاربر باشد به این ترتیب که کدی تعریف ­شود که کاربر با گرفتن آن در هر تماس بتواند آن را ضبط نماید.

امکان مشاهده لیست تماس­های ضبط شده بر اساس زمان تماس و همچنین داخلی مورد نظر بر روی انواع مرورگرها، دانلود فهرست آن­ها به صورت فایل PDF یا Excel و همچنین دانلود آسان فایل­های صوتی ضبط شده از مزایای برخی از سرورهای VoIP مانند سرورهای تلفنی تحت شبکه D-Link است.

استفاده از نرم افزار ماخذ آزاد استریسک ( Asterisk ) امکان بهره گیری از بسیاری امکانات نظیر قابلیت ضبط تماس را به راحتی و بدون پرداخت هزینه فراهم می آورد.