اخیرا حافظه هایی به نامSSD که با ظرفیتهای 32و64وبه تازگی500گیگا بایتی به صورت External و در نوت بوک ها هم پیاده شده

نام و نام خانوادگی: alireza harati

تاریخ ثبت سوال: 10 دي 1387  -  شماره پیگیری: 796

سوال: سوالی در مورد IT دارم اخیرا حافظه هایی به نامSSD که با ظرفیتهای 32و64وبه تازگی500گیگا بایتی به صورت External و در نوت بوک ها هم پیاده شده میخواستم بدانم باH.D.D چه تفا وتی دارند؟ در مورد فناوری Blue Rey که کمپانی SONYاولین بار وارد کرده آیا روی DVR ها هم پیاده سازی شده یا خیر؟

 

جواب: SSD در برابر HDD

SSD چیست؟
SSD یا به عبارت دیگر Solid State Disk منبع ذخیره سازی است که از نیمه رساناهای حالت جامد تشکیل شده است. از این تکنولوژی در ساخت حافظه های Flash نیز استفاده می شود به همین دلیل برخی SSD را حافظه Flash ، می نامند.
SSD ها امتیازات بیشتری نسبت به هارد دیسک ها دارند و تصور اینکه روزی جایگزین هارد دیسک در نوت بوک ها و کامپیوترهای شخصی شوند بسیار طبیعی است.
بخصوص اینکه کاهش قیمت مداومSSD این تصور را به واقعیت نزدیک تر کرده است.

نقطه قوتSSD ، توان مصرفی کم
SSD برای افزایش فضای ذخیره سازی، HDD مشکلات را ندارد. چراکه در HDD برای افزایش حجم، سازنده ها ناگزیرند از صفحات بیشتری استفاده نمایند و وقتی تعداد صفحات زیاد می شود، به دلیل اینکه فضای داخل HDD کاملا ایزوله است و هوای داخل آن نیز محدود است، با چرخش سریع صفحات، گرمای بیشتری نیز تولید می شود که برای استفاده در نوت بوک این مشکل بزرگی است و این همان چیزی است که شرکت های سازنده سعی در بهبود اجرا و سرعت آن دارند.
یکی از برتری های SSD نسبت به HDD، توان مصرفی آن است و نیز از نظر سایز در ظرفیت برابر از HDD کوچک تر است.

نقاط ضعف SSD
در مقابل، SSD نقاط ضعفی هم نسبت به دارد:

1-عدم بازیابی اطلاعات: یکی از نقاط ضعف SSD عدم امکان بازیابی داده ها است. زمانیکه HDD از کار می افتد کارشناسان اغلب قادرند حداقل مقداری از داده ها را بازیابی کنند ( البته این وابسته به علل خرابی و شرایط فیزیکی صفحه ها دارد) که این امکان در SSD ها وجود ندارد.

2-تعداد دفعات نوشتن: نکته بعدی، عمر مفید SSDهاست که از نظرWrite Cycle (تعداد دفعات نوشتن) نسبت به HDDها عمر کمتری دارد.

3-ظرفیت: نهایتا اینکه در حال حاضر SSD از لحاظ ظرفیت توانایی رقابت با را ندارد اما این محدودیت موقتی است و در آینده رفع خواهد شد.

برتری SSD بر HDD در هنگام بازنویسی فایل
SSD از نظر نرم افزاری کاملا با HDD سازگاری دارد بطوریکه می تواند در هر کاری جایگزین HDD شود. در بخش مدیریت فایل نیز تفاوت هایی جزئی بین HDD و SSD وجود دارد.
در این خصوص می توان به این نکته اشاره کرد که در HDD، هنگام بازنویسی فایل فایل در همان جای قبلی کپی می شود. در این حالت اگر اشتباهی رخ دهد گاهی سبب نابود شدن داده ها می شود اما در SSD ، هنگام بازنویسی فایل فایل در یک موقعیت جدید کپی و سپس فایل های اصلی (قدیمی) حذف می شوند.
بنابراین اگر هنگام بازنویسی فایل ها اشتباهی رخ دهد فایل های اصلی به صورت دست نخورده باقی می مانند که این باعث کاهش احتمال از بین رفتن داده ها می شود.
در حال حاضر ویندوز تفاوتی میان HDD و SSD قائل نمی شود اگرچه گفته شده که سعی در استفاده بهینه از دارد.

آینده از آن کیست؟
اینکه آیا SSD جایگزین HDD در تمامی کاربردها خواهد شد یا نه هنوز مشخص نیست. اگرچه در برخی کاربردها SSD به جای HDD به فروش می رسد ( مثل حافظه های قابل حمل USB با ظرفیت 40 و 80 گیگا بایت که در ساختار آنها از SSD استفاده شده است) اما در برخی از ابزارها هنوز HDD به عنوان ذخیره اصلی کاربرد دارد.
قیمت گذاری سازنده های SSD نقش اصلی را در این تغییرات خواهد داشت ، اگرچه مصرف انرژی مقاومت و سرعت انتقال اطلاعات در جایگزینی SSD بی تأثیر نخواهد بود.
اگر کاهش قیمت SSD همچنان ادامه داشته باشد باید منتظر جایگزینی کلی SSD به جای HDD باشیم.
موسسه تحقیقات Gartner برآورد می کند که تا سال 2010 بیش از 32 میلیون نوت بوک، از SSD به عنوان وسیله ذخره سازی (به جای HDD ) استفاده کنند.
از عوامل مهم استفاده از SSD در نوت بوک های نسل آینده، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت اطمینان: به دلیل اینکه SSD هیچ قسمت متحرکی ندارد پس درصد خرابی آن در اثر ضربه کمتر است. اگر یک نوت بوک به زمین بیفتد احتمال صدمه دیدن HDD بسیار زیاد است زیرا ممکن است که هد با صفحه تماس پیدا کند.

قیمت: اواخر دهه 1990تکنولوژی SSD برای کاربردهای عملی که نیاز به اطمینان زیادی داشت مورد استفاده قرار می گرفت، زیرا 1 مگابایت حافظه فلش چند صد دلار هزینه داشت اما امروز 1 گیگابایت از حافظه فلش را با کمتر از 10 دلار می توان تهیه کرد.

مصرف انرژی: SSD، نیروی الکتریکی بسیار پایینی نیاز دارد و گرمای کمتری نسبت به HDD تولید می کند و این دلیل خوبی برای استفاده از آنها در نوت بوک ها است.

سایز: SSD ها می توانند بسیار کوچکتر از ها ساخته شوند به همین دلیل برای نوت بوک ها بسیار مناسبند.

مقایسه HDD و SSD
برای محاسبه سرعت اطلاعات در یک HDD و SSD باید تاخیر بوجود آمده ( که مجموع زمان مورد نیازInteface Transfer، Media Transfer، Mechanical Delay می باشد) را باید محاسبه کنیم.
تاخیرات مکانیکی بوجود آمده برای HDD تقریبا 95 درصد کل زمان انتقال اطلاعات است و این در صورتی است که SSD هیچگونه تاخیر مکانیکی ندارد و این امر باعث افزایش سرعت SSD نسبت به HDD می شود.
محاسبه زمان انتقال داده ها در مورد HDD کار مشکلی است زیرا هد اطلاعات لبه خارجی صفحه را سریع تر از لبه داخلی آن می خواند. اما تمامی قسمت های SSD قابل خواند سریع هستند زیرا هیچ بخشی از آن حرکت جداگانه ندارند.
شاخصه IOPS (نرخ ورودی/ خروجی در هر ثانیه) یکی از معیارهای اندازه گیری سرعت دسترسی به داده ها است. شاخصه IOPS برای SSD در حدود 7000 است که در مقابل شاخصه IOPS مربوط به HDD که به میزان 100 می باشد که نرخ بسیار خوبی است .
مقایسه دو هارد HDDو SSD نشان می دهد که در آن SSD توان مصرفی کمتری را نسبت به HDD دارد.

--------------------------------------------------------------------------------


نقاط ضعف HDD
همانطور که می دانید برای ذخیره یک فایل دبر روی سطح هارد دیسک، فایل به قطعه های کوچکی به نام کلاستر (Cluster) تقسیم می شود. این کلاسترها به ترتیب ( Sequentioal) بر روی سکتورهای خالی روی هارد دیسک ذخیره می شوند. نحوه قرارگیری کلاسترها هم به هیچ عنوان نظم خاصی ندارند، یعنی اینطور نیست که کلاسترها بر روی سکتورهای مجاور هم ذخیره شوند. به همین دلیل برای افزایش سرعت دسترسی به فایل ها از نرم افزارهای Defragmenter استفاده می کنند. این نرم افزارها سعی می کنند تا جایی که امکان دارد کلاسترهای مربوط به یک فایل را در سکتورهای مجاور هم قرار دهند. هارد دیسک برای خواند اطلاعات دو کار انجام می دهد که موجب تاخیر در خواند و نوشتن می شود. اول آنکه هد باید بر روی سطح دیسک حرکت کند تا به نقطه مورد نظر برسد که به مدت زمان لازم برای دسترسی به فایل seek گویند.
دوم اینکه صفحه هارد دیسک نیز باید بچرخد تا نقطه مورد نظر زیر هد قرار بگیرد. و این باعث تاخیر در کار می شود. این تاخیر در هنگام چرخش دیسک برای حرکت دادن بخش های مورد نیاز نیز اتفاق می افتد. به دلیل آنکه SSD هیچ بخش حرکتی ندارد در هنگام خواندن ونوشتن داده ها نیز تاخیری ندارد. اگر چه در مجموع این دو تاخیر در هارد دیسک کسری از ثانیه است اما قابل چشم پوشی نیست.