دوربین های پانورامیک، آنچه شرکت های برزگ می‌گویند

درسال های اخیر ، کاربران سیستم های نظارت تصویری شاهد رشد دوربین های پانورامیک Fisheye در بازار بوده اند که با نگاهی به کارکرد ویژه این دوربین ها یعنی مانیتورینگ و مشاهده محیط اطراف و کاهش هزینه نصب انها ، میتوان دلیل محبوبیت آنها در بازار را یافت.

دوربین های پانورامیک، آنچه شرکت های برزگ می‌گویند

::  28 ارديبهشت 1394  ::

 

 

:: ::

 

درسال های اخیر ، کاربران سیستم های نظارت تصویری شاهد رشد دوربین های پانورامیک Fisheye در بازار بوده اند که با نگاهی به کارکرد ویژه این دوربین ها یعنی مانیتورینگ و مشاهده محیط اطراف و کاهش هزینه نصب انها ، میتوان دلیل محبوبیت آنها در بازار را یافت.

مجله A&s در یک تحقیق جامع از 11 تولید کننده بزرگ جهان، به بررسی دلایل افزایش رشد محبوبیت دوربین های پانورامیک پرداخته است که به اختصار به شرح آن می پردازیم.

این 11سازنده تجربیات فنی و فروش خود را با خوانندگان درمیان گذاشته و به شرح جایگاه این دوربین ها پرداخته اند.

یکی از این سازندگان شرکت 3S PocketNet تایوانی است که براین باوراست، دوربین های Fisheye ،کاربران با استفاده ازاین نوع دوربین ها قادر به مشاهده محیط 360 درجه بدون از دست دادن نقطه کور به همراه کابل کشی ، هارد ذخیره و استفاده از دوربین های کم تر است.

همچنین قیمت این نوع دوربین ها به نظر می رسد با دوربین های دام معمولی یکسان شود و قابلیت های دیگری نیز به آنها اضافه شود.

شرکت AMG نیز بر این باور است که در مقایسه با دیگر انواع دوربین ها ، Fisheye ،مزیت های مهمی از جمله مانیتورینگ کامل محیط ، کاهش هزینه نصب و کار ،رزولوشن بالا در کیفیت ضبط داراست اگر چه به نظر نمی رسد بازار خاصی برای استفاده از این دوربین ها وجود داشته باشد اما در اکثر پروژه ها از جمله بانک ها ، مدارس ، موزه ها و محیط ها عمومی این دوربین ها قابل استفاده هستند.

شرکت Axis و Lilin نیز نظری مشابه بردو شرکت ارائه شده داشت و اضافه برآن شرکت Dahua بیان کرد که این نوع دوربین ها دارای کاربری داخلی هستند ومحبوبیت استفاده از آنها درساختمان های عمومی افزایش یافته است علاوه براین که اکنون کاربران آنها را در کنار دوربین های متحرک استفاده می کنند تا بتوانند بردو ویژگی پوشش باز تصویر و مشاهده جزئیات مانیتورینگ را دریافت کنند.

اما آنچه که شرکت Dahua برآن باور است ، نقایصی است که دوربین های Fisheye در مقایسه با دیگر دوربین ها دارند و آن پیکسل کم دوربین و انحراف تصویر است .

بر اساس نظر این شرکت این معایب موجب شده است تا دوربین های fisheye نتوانند به طور کامل بر بازار مسلط شوند.

شرکت دیگری که براهمیت دوربین های fisheye و متحرک تاکید کرد Everfocus است که مانند Dahua بر این باور است ترکیب این دو نوع دوربین امکان بهره مندی بیش تری از دوربین ها را به ما میدهد.

شرکت Hikvision نیز استفاده از این دوربین ها را برای پروژه های سطح متوسط تا بالا مناسب می داندچرا که قیمت آنها تا حدی بالاست به همین دلیل شرکت نیز درحال معرفی دوربین هایی با قیمت مناسب تر برای بازار است .

این شرکت براین باوراست که درآینده این دوربین ها به دو روش مورد استفاده قرار می گیرند و آن بهره گیری برای SMB و دیگری برای اپلیکیشن های سطح بالاست.

پاناسونیک، رشد دوربین های پانورامیک را تا 50 درصد پیش بینی کرده و براین باور است به دلیل افزایش رزولوشن دراین دوربین ها، بهره گیری و پذیرش بازار از آن بیش تراست.

سامسونگ ، سونی و Vivotek ،سه شرکت برتر سیستم های نظارت تصویری نیز با اشاره به کاربرد این دوربین ها در پروژه هایی چون بانک ها ، ادارات ، خرده فروشی ها و غیره بر کاهش هزینه دوربین های پانورامیک اشاره داشته و افزایش فروش دوربین های پانورامیک را پیش بینی کرده اند.

آنچه که تمام شرکت های بزرگ دنیا برآن متفق القول هستند ، افزایش استفاده از دوربین های پانورامیک در بازار و در پروژه هایی مانند مکان های عمومی ، خرده فروشی ها ، بانک ها و انبارهاست که قابلیت پوشش تمام محیط را به کاربر می دهد.