سوئیچ POE راهی برای کاهش هزینه ی پروژه های دوربین تحت شبکه

سوئیچ POE

::  25 خرداد 1394  ::

 

 

ايده ارائه ی توان يا برق مصرفي به تجهيزات شبكه از طريق شبكه ارتباطي ديتا، نخستين بار در شبكه های محلي بيسيم مطرح گرديد. چون تجهيزات اين شبكه ها معمولا در مكان هايي واقع بودند كه امكان ارایه توان از طريق خطوط برق به آساني ميسر نبود و هزينه بالایی را نيز در بر داشت. به همين دليل فكر ارائه توان، از طريق خطوط شبكه ارتباطي ديتا، ايده ی مناسب و مقرون به صرفه ای در اين شبكه ها بود. در نتيجه فن آوری( Power over Ethernet (POE متولد شد .
POE راهي است كه به كمک آن ميتوان دوربينها را از طريق كابل اترنت تغديه كرد و در عين حال از طريق همان كابل آنها را به شبكه متصل نمود. با POE در حالي كه يک اتصال دائم و پايدار ميان دوربين و شبكه وجود دارد؛ بدون نياز به كابل كشي اضافه برای برق مورد نياز دوربين، از همان كابل شبكه استفاده مي شود. در صورت استفاده از دوربين های POE، نياز داريد از سوئيچهايي در شبكه استفاده كنيد كه اين قابليت را پشتيباني كنند و مبتني بر POE باشند و بتوانند همراه با ديتا، انرژی دستگاههای متصل شده را نيز تأمين كنند.

نحوه كار POE
POE از يک كابل شبكه Cat5, Cat5e, Cat6 و يا Cat7 برای اتصال برق و شبكه به دوربين استفاده مي كند. دوربين های تحت شبكه ای كه دارای قابلي POE هستند؛ دارای يک سوييچ برق اختصاصي داخلي مي باشند كه امكان ارسال برق از طريق كابل شبكه را مهيا مي كند. در حالي كه دوربين هايي كه فاقد اين سوييچ هستند (دوربين هايي كه قابليت POE ندارند) فقط قادر به ارتباط با شبكه از طريق كابل اترنت مي باشند و نياز به تغذيه ی جداگانه دارند.
در سيستمهای نظارت تصويری اتصال به شبكه از اهميت زيادی برخوردار مي باشد؛ چرا كه از طريق شبكه تصاوير به NVR منتقل شده و ضبط ميشود. برخلاف اتصال های وايرلس، اتصال POE به طور مستمر و دائم ارتباط مابين دوربين و شبكه را حفظ مي كند. به اين معنا كه دوربين IP شما قادر به ارسال تصاوير بصورت پايدار و بدون قطعي احتمالي به سمت NVR مي باشد. همچنين در اتصال مستقيم سرعت انتقال اطلاعات بالتر از اتصال وايرلس مي باشد.
POEدارای دو استاندارد (+ IEEE 802.3at (POE و ( IEEE 802.3af (POE می باشد ،مشخصه متمايز كننده استاندارد POE توان كاری آن است. در 802.3af تامين كننده تغذيه (سوئيچ POE ساپورت) مي تواند 4.51 وات برق( DC حداقل 44V DC و mA 350) را روی كابل شبكه ارسال كند كه 12.95 وات آن به مصرف كننده (دوربين آی پی) مي رسد و مابقي در مسير كابل به هدر مي رود.
در استاندارد 802.3at كه POE+ هم گفته مي شود منبع مي تواند حداكثر 30 وات را روی كابل ارسال كند. در 802.3at حداكثر جريان 033 ميلي آمپر مي باشد. زماني كه يک پورت در وضعيت "down" قرار دارد، سوئيچ اقدام به غيرفعال كردن موقتي POE در روی آن خواهد كرد. اما سوئيچ باز هم بايد به منظور شناسايي دستگاه هايي كه ممكن است به اين پورت متصل گردند، آماده باشد. در اين صورت وصل كردن دستگاهي كه نياز به تامين برق از سوی سوئيچ دارد باعث خواهد شد تا سوئيچ مزبور POE را در روی آن پورت فعال كرده و انرژی درخواستي را در اختيار دستگاه قرار دهد. به دليل وجود دو متد مختلف از POE ، يک سوئيچ سعي در استفاده از هر دو روش برای ارائه سرويس خواهد داشت. در مورد IEEE 802.3af جريان ضعيفي از برق در داخل كابل اترنت قرار داده مي شود. سپس سوئيچ سيگنال دريافتي را مورد بررسي قرار داده و ميزان مقاومت آن را اندازه گيری مي كند. در صورتيكه اين ميزان برابر با 2500 اهم بوده باشد.، فرض بر آن گذاشته مي شود كه دستگاهي با توانايي استفاده از POE به اين پورت متصل گشته است. يک سوئيچ مي تواند با ارسال سيگنال هايي با ولتاژهای مختلف اقدام به اندازه گيری مقدار مقاومت جريان كرده و سپس بسته به اين ميزان، مقدار جريان معيني را در داخل سيم قرار مي دهد. در حقيقت ميزان مقاومتي كه بر روی جريان ارسالي از سوئيچ توسط دستگاه متصل اعمال مي شود نشان دهنده كلاس مخصوصي است كه دستگاه مزبور در داخل آن طبقه بندی خواهد شد. جدول زير نشان دهنده كلاس های مختلف POE و مقدار جرياني است كه در مورد هركالس در داخل سيم قرار داده مي شود.


كلاس پيش فرض صفر در صورتي مورد استفاده قرار مي گيرد كه يكي از كالسها (سوئيچ و يا دستگاه متصل به آن) قادر به شركت در پروسه شناسايي كلاس انرژی نباشد. اما كلاس انرژی شماره 1 كه در استاندارد IEEE 802.3af به صورت رزرو شده بوده و به صورت جداگانه در استاندارد IEEE 802.3at نيز معرفي شده است، بيان كننده POE Plus مي باشد.
دربيشتر دوربين های تحت شبكه استاندارد POE مورد استفاده قرار مي گيرد. برای دوربين های ساده مثل سقفي يا لوله ای و دوربين های صنعتي ثابت اين توان كافي است. (ولتاژ 12ولت در نتيجه جريان 1.25 آمپر ويا ولتاژ 5 ولت در نتيجه جريان 3 آمپر) ولي دوربين های گردان اعم از PTZ و اسپيددام و نيز دوربين هايي كه دارای مدار گرم كن و فن هستند؛ نياز به توان بيشتری دارند. POE+, IEEE 802.3at اين امكان را به وجود مي آورد تا توان 2برابر يعني 30 وات از طريق كابل اترنت در اختيار دوربين های پر مصرف قرار گيرد. البته سوييچ مورد استفاده در POE+ با سوييچ نوع استاندارد تفاوت دارد.
اكثرروترها دارای تعداد پورت محدودی هستند. اگر قصد اتصال چندين دوربين IP را داريد بايد ازيک
سوييچ POE استفاده كنيد. اگر دوربين شما از POE+ استفاده مي كند نيازمند سوئيچ مخصوص POE+ هستيد تا بتوان توان لازم را به دوربين منتقل نمود.
اين فن آوری موجب صرفه جويي در كابل كشي مي شود، به شما امكان مي دهد با آزادی بيشتری دستگاههای تحت شبكه خود را در هر فضای دلخواهي مورد استفاده قرار دهيد. از سوی ديگر با توجه به اينكه در يک شبكه پيشرفته، به طور حتم از UPS و منابع پشتيبان انرژی استفاده شده است، سوييچها تا مدتي پس از قطع برق همچنان مي توانند به كار خود ادامه دهند. اگر در شبكه ای دستگاههای كاربردی مانند دوربين های تحت شبكه از قابليت PoE برخوردار باشند و انرژی خود را به طور مستقيم از سوييچهای PoE تأمين كنند، با قطع برق و روشن ماندن سوييچها با استفاده از UPS ، ميتوانند به كار خود ادامه دهند.