توضيحات: پرونده ويژه پيش‌رو به زباني ساده شما را با مفاهيم، استانداردها و تكنيك‌هاي شبكه‌سازي آشنا خواهد‌كرد. در اين مجموعه مقالات از طرح درس استاندارد +Network براي دنبال كردن موضوعات استفاده كرده‌ايم. به‌عبارت ديگر، اين مجموعه از مقالات بر اساس آخرين نسخه اين استاندارد پيروي مي‌كنند.

مباني شبكه و شبكه‌سازي

::  22 ارديبهشت 1390  ::

 

 

پرونده ويژه پيش‌رو با عنوان مباني شبكه‌ و شبكه‌سازي شامل ده قسمت است كه به زباني ساده شما را با مفاهيم، استانداردها و تكنيك‌هاي شبكه‌سازي آشنا خواهد‌كرد. در اين مجموعه مقالات از طرح درس استاندارد +Network براي دنبال كردن موضوعات استفاده كرده‌ايم. به‌عبارت ديگر، اين مجموعه از مقالات بر اساس آخرين نسخه اين استاندارد پيروي مي‌كنند. البته نمي‌خواهيم بگوييم كه براي آمادگي جهت آزمون‌هاي +Network اين مقالات را مطالعه كنيد. با اين‌حال، شما با دنبال كردن مجموعه مقالات مباني شبكه و شبكه‌سازي علاوه بر آن‌كه سطح دانش خود را در زمينه شبكه‌هاي كامپيوتري ارتقا خواهيد ديد، بلكه در پايان مطالعه اين مقالات براي شركت در آزمو‌ن‌هاي +Network نيز آماده خواهيد بود.

در ابتدا و در مقاله اول به توضيح مختصري درباره مفاهيم و مباني شبكه‌سازي خواهیم پرداخت. و شما را با انواع شبكه آشنا خواهيم كرد. آن‌گاه در مقاله دوم نگاهي خواهيم داشت به انواع سرورها در شبكه ‌هاي مبتني بر سرور و سپس به تفاوت‌هاي اينترنت،اينترانت و اكسترانت اشاره خواهيم كرد و همچنين شما را با انواع توپولوژي‌هاي شبكه آشنا خواهيم كرد . پس از آن در مقاله سوم نگاهي خواهيم انداخت به نحوه اتصال سيستم‌ها در هر يك از توپولوژي‌ها و معرفي انواع كابل‌ها . در مقاله بعدي به معرفي انواع استاندارد كابل‌كشي و انواع كانكتور خواهيم پرداخت. در مقاله پنجم به بررسي انواع روش هاي دسترسي خواهيم پرداخت. درواقع شيوه دسترسي تعيين مي كند كه كه يك ميزبان چگونه داده‌ها را روي سيم قرار مي‌دهد. آيا بايد منتظر نوبت خود بماند و يا هر زمان كه خواست مي تواند داده‌ها را روي سيم قرار دهد؟ همچنين در اين مقاله به معرفي انواع مختلف معماري‌هاي شبكه مي‌پردازيم كه در محيط‌هاي مختلف شبكه از محبوبيت بالايي برخوردارند. سپس در مقاله هفتم به بررسي سه مورد از پركاربردترين سيستم‌عامل‌هاي شبكه (NOS) خواهيم پرداخت. در مقاله بعدي شما را با مفهوم پروتكل (يك زبان مشترك براي ارتباط بين سيستم‌هاي شبكه) آشنا خواهيم كرد و سپس به معرفي چهار پروتكل معروف شبكه خواهيم پرداخت و تفاوت‌هاي پروتكل‌هاي قابل مسيريابي و غيرقابل مسيريابي را بررسي خواهيم كرد. در مقاله بعدي به شرح انواع لايه‌هاي OSI از ديدگاه دو كامپيوتري خواهيم پرداخت كه به يكديگر داده ارسال مي‌كنند . همچنين به توضيح انواع پروتكل‌هاي هر لايه مي‌پردازيم. در مقاله نهم به توضيح انواع استانداردهاي تعريف شده توسط كميته 802 موسسه IEEE خواهيم پرداخت .اين موسسه يك سازمان حرفه‌اي و بزرگ است كه در زمينه تعريف استانداردها نيز فعاليت دارد. دوازده زيرگروه از از كميته 802 ، پروتكل‌هاي دسترسي سطح پايين LAN و WAN را تعريف كرده‌اند كه به شرح آن ها خواهيم پرداخت. و اما در مقاله نهايي يعني مقاله دهم با اجزاي متداول شبكه‌سازي كه در محيط‌هاي LAN يافت مي‌شوند مانند كارت شبكه، هاب، سوييچ، روتر و ...آشنا خواهيد شد. در واقع ياددگيري اين مطالب در دنياي واقعي كاربرد بسياري دارد، بنابراين پيشنهاد مي‌كنيم در يادگيري اين مفاهيم زمان و دقت كافي را صرف كنيد.