تین کلاینت چیست وبه چه کاری می آید ؟

::  1 بهمن 1387  ::

 

 

:: ::

 

تين کلاينت
تين کلاينت (TC) يک سخت افزار کوچک و آماده براي شبکه های کامپيوتری (Windows و Linux) ميباشد كه از امنيت بالايي برخوردار است. توسط تعدادی تين کلاينت و يک رايانه (هر رايانه برای حداکثر 32 نفر) کاربران در يک محيط بدون ديسک، از رايانه مذکور استفاده مينمايند در حاليکه کليه پردازش‌ها بر روي رايانه PCServer انجام مي‌گيرد. تين کلاينت فرامين کاربر (مثل کليک کردن موس يا فشردن يک کليد کي برد) را از طريق شبکه به PCServer فرستاده و نتيجه پردازش را از سرور دريافت کرده و بر روي مانيتور به کاربر نشان مي دهد.
مزاياي تين کلاينت:
امنيت: به علت عدم وجود هارد ديسك و عدم دسترسی به پورتهای کامپيوتری و متمرکز بودن اطلاعات روي PCServer از سرقت داده‌ها جلوگيری ميشود.
سهولت كنترل و نظارت و مجوز استفاده از نرم افزارها: سوپروايزر شبکه به جای اينکه تنظيمات دلخواهش را برای تک تک رايانه های کاربران انجام دهد تنها لازم است برای PCServer انجام دهد و با امکان ثبت و نگهداري کليه تنظيمات بر روي PCServer و عدم نياز به نصب مکرر سيستم عامل و نرم افزار‌ها و سهولت استفاده و و به روز رسانی نرم افزارهای ضد ويروس، مديريت آسان و سهولت پشتيبانی نرم افزاری بهره مند ميشويم. بنابراين در بکارگيري منابع انساني متخصص صرفه جويي کرده ايم.
هزينه سخت افزار: از بزرگترين مزايای TC کاهش قابل توجه هزينه‌هاي رايانه‌ای سازمان ها و شرکتها مي‌باشد. تجهيزات تين کلاينت نسبت به رايانه های شخصی قيمت اوليه مناسب و ارزان تری دارند. به علاوه بر طبق گزارش تحقيقاتي زمان بين دو خرابي در TCها (Mean Time Between Failures) حدود 175000 ساعت است که در مقايسه با PCهاي Brand اين زمان 20000 ساعت مي‌باشد که ضريب اطمينان TCها حدود 9 برابر PCها مي‌باشد که به دليل سادگی و عدم وجود قطعات جانبي و عدم استفاده از قطعات متحرک مکانيکي و خراب شونده(فلاپي درايو- باتري- فن و...) ميباشد. در نتيجه تين کلاينت ها به سرويس‌هاي دوره‌اي هزينه نگهداري كمتری نياز دارند. ارتقا و نگهداري تين کلاينتها بسيار ساده و مقرون به صرفه است. زيرا براي ارتقاي شبكه لازم است فقط PCServer مربوطه را upgrade كرد. طبق گزارش‌هاي حاصله عمر تين کلاينت حداقل 5 برابر رايانه های شخصی است. همچنين هزينه مصرف برق نيز تا 25 برابركاهش مي يابد و به اين ترتيب امكان استفاده از برق اضطراري را براي تعداد بيشتري كاربر فراهم مي سازد و همين عامل ، باعث کاهش گرماي توليد شده و در نتيجه تأثير بسزايي در تهويه هوا دارد. عدم پايداري، مشکل اصلي رايانه هاي شخصي مي‌باشد که با استفاده از سخت‌افزارهاي غير استاندارد و ناهماهنگ مشکل راهبري سيستم را چند برابر مي‌کند.TCها با سخت‌افزارها يکپارچه اين مشکل را به حداقل رسانده است.
سهولت پشتيباني سخت افزاری و نرم افزاری
سهولت به کارگيری روشهای پيشتيبانی اطلاعات
حجم کم و صرفه جويي در فضا و وزن بسيار کم
حذف صدای فن رايانه ها مخصوصا در اطاقهايی که تعداد رايانه ها زياد باشد
صرفه جويي در خريد نرم افزارهاي تحت شبکه
به کار گيری آسان
قابليت های تين کلاينت:
امکان پخش صداي 16 بيتي استريو
اتصال به شبکه با سرعت 100/10 Based
قابل استفاده در کليه محيطهاي نرم افزار کاملا دقيقا همانندرايانه های شخصی (کاربردهاي تحت وب، Office و ....).
پورتهای ورودی و خروجی تين کلاينت ها
يک دستگاه تين کلاينت داراي فلاپي ديسک يا سي دي درايو نمي باشند و از اين رو به آنها Thin گفته مي شود. تين کلاينت داراي درگاه شبکه، صفحه کليد، موس، مانيتور و Speaker ميباشد.
موارد استفــاده از تين کلاينت ها:
هر جاييکه بيش از يک کامپيوتر استفاده ميشود (حتی در منازلی که دو رايانه نياز داريم) به کارگيری تين کلاينت توصيه ميگردد.
ادارات و سازمانــها: هزينه‌های پشتيباني از شبكه بطور مستقيم (مثلاً بر اثر خرابي قطعات) يا بطور غير مستقيم (به علت بروز اختلال در امور اداري) به ادارات و سازمانــها تحميل مي‌شود. يكي از اجزاء پرهزينه شبكه‌هاي پر ترافيك، همان رايانه هاي شخصي هستند كه در كشورهاي در حال توسعه، به ناچار در شبكه‌هاي اداري به كار گرفته مي‌شوند. كاهش قابل توجه هزينه‌هاي پشتيباني و نگهداري، يكي از مزيت‌هاي استفاده از TC ها به جاي رايانه هاي شخصي در ادارات دولتي است. تين‌كلاينت تمام امكانات يك رايانه شخصي را در اختيار شما مي‌گذارد و جايگزين كردن تين كلاينت ها در شبكه‌ براي گردانندگان سازمانها و دواير دولتي در سراسر دنيا مزاياي بسياري داشته است.
مراکزآموزشـي: بكارگيري تين‌كلاينت در دانشگا‌ه‌ها و مراكز علمي كمك سازنده‌اي در افزايش كيفيت اجراي نظام آموزشي ميباشد.امروزه بكار‌گيري رايانه در محيط‌هاي آموزشي خصوصاً در رشته‌هاي مرتبط با رايانه افزايش چشمگيري داشته و با ارتقاء روش‌هاي آموزشي و توليد نرم‌افزارهاي آموزشي همچنان رو به افزايش است. حجم زياد رايانه هاي شخصي و امكانات و قطعات بلا استفاده آن، مسئولان دانشكده‌ها را بر آن داشته است تا از راه‌حل‌هاي بهينه‌تري در محيط‌هاي كاري خود استفاده نمايند. تين‌كلاينت‌ها به عنوان رايانه هاي بهينه شده و كم خرج تا كنون بهترين انتخاب مجامع علمي بوده است. استحكام ساختار تين‌كلاينت‌ها در مقابل كنجكاوي‌هاي دانشجويان، نبود قطعات مستهلك و عدم دسترسی مستقيم به ادوات ذخيره‌سازي اطلاعات، پايداري شبكه را بالا برده و هزينه‌هاي نگهداري را تا حد فراواني كاهش مي‌دهد.
كتابخانه‌ها: در محيط‌هاي كه ممكن است توليد حرارت و آلودگي صوتي بر روند آموزش تاثير بگذارد تين‌كلاينت‌هاي خيلي كم‌حجم جايگزين مناسبي براي رايانه هاي شخصي هستند.