در این مقاله سعی می کنیم کمی در مورد دوربین مداربسته شبکه POE برای شما توضیح دهیم.

دوربین های POE

ابتدا باید خدمت شما کمی در مورد POE توضیح دهیم :

POE  مخفف Power Over Ethernet است که به معنی انتقال برق بر روی کابل شبکه است.یک سری از Device ها داخل شبکه هستند که برای تامین منبع تغذیه خود احتیاج به ولتاژ DC دارند و اگر بخواهیم برق را برای این Device ها فراهم کنیم ، باید یک آداپتور بخریم ، اما اگر دستگاه ما POE را پشتیبانی کند ، میتوانیم در این تکنولوژی بدون نیاز به کابل کشی جداگانه برق ، با استفاده از دو زوج کابل شبکه ، برق مورد نیاز تجهیزات شبکه را فراهم کنیم.

در تکنولوژی POE ، به دو جفت از چهار جفت کابلی که برای انتقال داده میباشد ، جریانی هم ارز و متعادل وارد میشود به طوریکه سوییج POE جریان را به جفت های انتقال وارد مینماید. این عمل توسط پین های ۱-۲ و ۳-۶ انجام میشود.
افت توان برق در POE مشکل خاصی به وجود نمی آورد اما برای دستگاه های جدید که نیاز به انرژی بیشتری دارند مسئله جدیدی را برای POE مطرح کرده است و کارشناسان در صدد تولید POE Plus هستند.
این تکنولوژی به سرعت در دوربین های مدار بسته در حال استفاده است و روز به روز استفاده از دوربین های مدار بسته POE گسترش پیدا می کند و همه گیر تر می شود.

سیستم های POE

استفاده از دروبین های POE دارای مزایا و معایب خاص خود است که در پایین به برخی از آنها اشاره می شود:

مزیت ها

بزرگترین مزیت دوربین های POE حذف شدن  کابل کشی برق و آداپتور دوربین است. با حذف این موارد از طرفی هزینه های نصب دوربین کاهش خواهد می یابد و از طرفی کار نصب با سادگی بسیار بیشتر و سرعت همراه خواهد بود. عدم نیاز به استفاده از کابل برق می تواند به شدت زمان نصب و پیچیدگی های نصب دوربین ها را کاهش دهد. حذف کابل و سیم کشی برق علاوه بر حذف موارد مالی باعث می شود که در شبکه نویز نیفتد.

از طرف دیگر شما با استفاده از سوئیچ های POE برای تغذیه دوربین به طور ناخودآگاه یک سیستم تغذیه یکپارچه ایجاد کرده اید. در صورتی که بخواهید دوربین ها را با UPS تغذیه کنید تنها کافیست تغذیه سوئیچ ها را UPS خود متصل کنید.

معایب

بزرگترین عیب استفاده از این دوربین ها اجبار به استفاده از سوئیچ های POE است. باید برانید برای تغذیه دوربین حتما باید تمامی سوئیچ های متصل به دوربین ها نیز POE باشند. توجه داشته باشید که سوئیچ ها POE بسیار پر هزینه تر از سوئیچ ها عادی شبکه هستند و این موضوع تا حد زیادی کاهش هزینه ها مربوط به حذف کابل برق را تحت الشعاع قرار می دهد.

از سوی دیگر در صورت قطع دوربین از سوئیچ دوربین هم طور کامل خاموش خواهد شد و حتی اگر به حافظه SD نیز مجهز باشد دیگر توانایی ضبط تصاویر را نخواهد داشت.

تغذیه دوربین از طریق شبکه معمولا زمانی توجیه فنی و مالی پیدا می کند که فواصل دوربین ها تا هر سوئیچ به نسبت بالا باشد. در غیر این صورت به دلیل استفاده از سوئیچ های گران قیمت توجیح اقتصادی استفاده از انها از بین خواهد رفت.