کابل شبکه یا کابل LAN چیست؟ – انواع کابل شبکه

کابل شبکه یا کابل LAN چیست؟ – انواع کابل شبکه

 

برای برقراری ارتباط در شبکه های کابلی و یا در هر شبکه ی دیگر ما نیازمند کابل شبکه میباشیم . کابل شبکه ارتباط بین دو یا چند کامپیوتر ، سرورها ، پرینتر ها ، دوربین های مداربسته و یا هر دستگاه دیگری که دارای کارت شبکه بوده و قابیلیت اتصال به کابل شبکه رو داشته باشه فراهم می کند .

حالا برای اینکه هر نوع اطلاعاتی که بخواد از طریق کابل شبکه از هر کدوم از این دستگاه ها ارسال و یا دریافت بشه باید مراحل نرم افزاری و سخت افزاری خاصی رو طی کنه که این مراحل شامل دسته بندی اطلاعات ، کد گذاری آن ها ، مشخص شدن مبدا و مقصد اطلاعات و خیلی مراحل دیگه رو باید بگذرونه  که بعدا در مدل osi  بیشتر راجبشون توضیح میدم .

در نهایت این اطلاعات آماده ارسال میشن که از طریق کابل شبکه در شبکه انتقال پیدا می کنن . در حقیقت کابل شبکه رابط بین این دستگاه ها و کامپیوتر ها می باشد که فقط اطلاعات رو رد و بدل می کنه و هیچ دخالتی در اصل اطلاعات نداره ، اگه بخوام خیلی ساده تر توضیح بدم کابل شبکه مثل مامور اداره پست هستش که فقط اطلاعات رو از مبدا به مقصد میرسونه و چیستی اطلاعات براش فرقی نمیکنه .

 
 

– دسته بندی های کابل شبکه ( کابل LAN  )

 
 
دسته بندی کابل های شبکه
 
 

کابل شبکه بر اساس پهنای باند ، سرعت ، نویز پذیری و یک سری خصوصیات  خاص به چندین دسته تقسیم می شوند ، این دسته بندی ها از دسته بندی 1 و یا در زبان انگلیسی CATEGORY 1 و یا1 CAT  و تا دسته بندی 8.2 تا امروز رسیده اند هر چه دسته بندی کابل های شبکه بالا تر میره سرعت انتقال اطلاعات ، پهنای باند بیشتر و نویزپزیریشون کمتر میشه .

به عنوان مثال وقتی می گوییم کابل شبکه CAT 6  منظورمون کابل شبکه از دسته ی 6 هستش ، و همینطور  برای مابقی دسته بندی کابل های شبکه به همین صورت می باشد .

اولین دسته بندی در کابل ها ، کابل های تلفن دوتایی یا تک زوجی هستن ، در این نوع از کابل ها فقط سیگنال های صوتی رد و بدل میشه و هیچ گونه اطلاعاتی فرستاده و دریافت نمیشود ، در دسته بندی دوم از کابل شبکه علاوخ بر سیگنال های صوتی اطلاعات نیز رد و بدل میشد که آغازی برای شروع کابل شبکه با کابل LAN  بود .

 
 

در جدول زیر اطلاعاتی کامل از انواع دسته بندی کابل شبکه آورده شده که میتونید مشاهده کنید

 
 
 دسته بندی   نوع کابل   سرعت انتقال (حداکثر )  پهنای باند ( حداکثر )
 CAT5  UTP  10/100 مگابیت بر ثانیه  100 مگاهرتز
 CAT5E  UTP , FTP , SFTP  1000 مگابیت بر ثانیه  100 مگاهرتز
 CAT6  UTP , FTP , SFTP  1000 مگابیت بر ثانیه  250 مگاهرتز 
 CAT6a  UTP , FTP , SFTP  10000 مگابیت بر ثانیه  500 مگاهرتز
 CAT7  FFTP , SFTP   10000 مگابیت بر ثانیه   600 مگاهرتز
 
 

همونطور که معلومه دسته بندی های کابل شبکه بر اساس یک سری استاندارد خاص هستند که تفاوتشون هم خیلی راحت میشه فهمید و تشخیص داد .  تفاوت های عمده ای که در دسته بندی های مختلف کابل شبکه ( کابل LAN ) وجود داره پهنای باند ، سرعت انتقال اطلاعات و جنس کابل شبکه از لحاظ شیلد دار بودن و یا روکش هاشون هست ، مثلا دو کابل شبکه پرکاربرد که خیلی در ایران استفاده میشه کابل شبکه CAT5E و کابل شبکه CAT 6 هست تفاوت اصلی این دو نوع کابل شبکه در پهنای باند و سذعت انتقال اطلاعات . نویز پذیریشون هست ،نهایت سرعت انتقال اطلاعات کابل شبکه CAT5E 1000 مگابایت در ثانیه هست با پهنای باند 250 مگاهرتز لما در کابل شبکه CAT6  سرعت انتقال اطلاعات به 10,000 مگابایت بر ثاینه و پهنای باند آن له 500 مگاهرتز  افزایش یافت .

 

– نحوه نامگذاری کابل شبکه ( دسته بندی کابل شبکه )

نحوه نامگذاری و دسته بندی هر کابل شبکه با توجه به ارتقاء ها و ویرایش هایی که در آن کابل شبکه به وجود می آید نام گذاری می شود ، به طور مثال کابل شبکه CAT5  به کابل شبکه CAT5E  تبدیل شد ، e  آخر کابل شبکه CAT5e  به منظور Enhanced  و یا بهبود یافته است ، به این دلیل که سرعت انتقال اطلاعات از 100/10 مگابایت بر ثانیه به 1000 مگابایت بر ثانیه افزایش پیدا کرد ، همینطور این مورد را در دیگر دسته بندی های کابل شبکه CAT 8 , CAT7 , CAT6 نیز می بینیم ، به طور مثال در کابل CAT 6a منظور از a   آخر Augmented است به معنی افزایش چون پهنای باند  در کابل شبکه CAT6  از 250 مگاهرتز  به 500  مگاهرتز افزایش داده شد و کابل شبکه CAT 6a  به وجود آمد . زمانی که در یک کابل شبکه تغیرات زیادی به وجود می آید یک دسته بندی جدید به وجود می آید  و تغیرات کوچک تری که بر روی کابل شبکه اعمال می شود داخل همان دسته بندی اعمال می شود .

 
 

– انواع کابل شبکه یا کابل LAN

 

خب در قسمت قبل انواع دسته بندی کابل شبکه رو توضیح دادیم و گفتیم هر دسته بندی خصوصیات منحصر به فرد خودش رو داره و کابل های شبکه هر دسته هم متمایز از دیگر دسته ها هستن . حالا میخوایم درباره انواع کابل شبکه از لحاظ جنسشون ، شیلد دار بدن و یا نبودنشون صحبت کنیم . در داخل ایران اکثرا دو نوع کابل رو میشناسن و بیشتر هم خرید و فروش میشه ، کابل شبکه  UTP (Unshielded Twisted Pair )  کابل شبکه بدون شیلد و کابل شبکه SFTP ( Shielded Foiled Twisted Pair )  کابل شبکه ی شیلد دار همراه با فویل ، این دو نوع از کابل شبکه یا کابل LAN  است که بیشتر میشناسند ، اما در اصل تنوع کابل شبکه بیشتر از این دو نوع است در ادامه با نت ران همراه باشید .

 

تقسیم بندی درست کابل شبکه از نظر شیلد دار بودنشون یا نبودنشون یا نوع شیلدشون به این صورته که وقتی ما میگیم این کابل فویل داره یا شیلد داره دور 4 زوج کابل شبکه یا کابل LAN  فویل و شیلد وجود داره یا دور هر زوج به صورت تک ؟ خب وقتی این موضوع  پیش میاد یکم بحث تخصصی تر میشه ، برای اینکه درک بهتری داشته باشین موارد زیر رو مشاهده بکنید .

 
 
کابل شبکه - انواع کابل شبکه
کابل شبکه - انواع کابل شبکه
کابل شبکه - انواع کابل شبکه
کابل شبکه - انواع کابل شبکه
کابل شبکه - انواع کابل شبکه
کابل شبکه - انواع کابل شبکه
 

U/UTP

این کابل شبکه بدون محافظ و شیلد بوده و تنها از طریق روکش اصلی خود محافظت می شود .

F/UTP

در این کابل شبکه یک دور فویل به دور هر 4 زوج پیچیده شده است .

U/FTP

در این کابل شبکه یک دور فویل به دور هر زوج پیچیده شده است .

SF/UTP

در این کابل شبکه فقط یک شیلد آهنی بافته شده به همراه فویل به دور هر 4 زوج پیچیده شده است .

SF/FTP

در این کابل شبکه یک شیلد آهنی بافته شده به همراه فویل به دور هر 4 زوج و یک فویل به دور هر زوج پیچیده شده است .

F/FTP

در این کابل شبکه یک فویل به دور 4 زوج و یک فویل به دور هر زوج پیچیده شده است .

 

یه سری توضیحات هم هست که باید درباره این تقسیم بندی های کابل شبکه بهتون بگم :

همانطور که می بینید یه سری حروف قبل از علامت (/) هست و یه سری حروف بعد از علامت (/)  ، حروفی که قبل از علامت (/) هستن نوع شیلد دور کل چهار زوج کابل شبکه می باشند و حروفی که بعد از علامت (/)  هستند ( به جز (TP) که همیشه هست ) نوع شیلد دور هر زوج کابل شبکه رو مشخص میکنه ، مثلا در کابل شبکه SF/FTP  نوع شیلد دور کل کابل شبکه شیلد آهنی بافته شده به همراه فویل است و نوع شیلد دور هر زوج کابل شبکه فویل می باشد .

 

U=Unshielded  / بدون شیلد 

F=Foild Shielding  / شیلد فویل 

S=Braided Shielding  / شیلد آهنی بافته شده     

TP=Twisted Pair  / زوج به هم تابیده

 
 

– دلایل استفاده از کابل شبکه شیلد دار 

 
 
کابل شبکه شیلد دار - انواع کابل شبکه
 
 

بیشتر شبکه های کابلی یا به صورت  توکار یعنی از داخل دیوار کابل کشی میشن یا به صورت روکار انجام میشن که یکی از بهترین راه حل های کابل کشی روکار استفاده از داکت وترانک می باشد . در بعضی مواقع در کنار کابل کشی شبکه کابل کشی برق نیز انجام می شود ، در این زمان ما نیازمند کابل شبکه ای هستیم که بتونه جریانات الکتریکی و مغناطیسی که برق بر روی کابل شبکه ما میزاره رو خنثی کنیم یعنی از افتادن نویز بر روی کابل شبکه جلوگیری کنیم ، پس در این موارد باید از کابل های شبکه شیلد دار بسته فشار قوی و ضعیف بودن نوع جریان از کابل شبکه استاندارد و مورد نیاز اون شرایط استفاده کنیم . در کل روکش های شیلد آهنی و فویل از ایجاد نویز در کابل شبکه جلوگیری میکنه .

 
 

– اجزاء تشکیل دهنده کابل شبکه یا کابل LAN

 
 
 

با توجه به نوع و جنس کابل شبکه اجزاء تشکیل دهنده ی آن ها نیز متفاوت است ؛ اما به صورت کلی کلیه ی کابل های شبکه در بیشتر این اجزاء یکسان می باشند که در ادامه کارایی هر جزء را بررسی میکنیم .

 

  • روکش لایه ی بیرونی کابل شبکه یا روکش محافظ کابل شبکه

این روکش از هر گونه ضربه ، قعطی و پوسیدگی زوج های به هم تابیده جلوگیری کرده و باعث محافظت از کابل شبکه می شود ، روکش های کابل شبکه معمولا از دو نوع جنس PVC   یا  LSZH  می باشد .

  • Cross-Web – پلاستیک تفکیک کننده زوج های کابل شبکه

این پلاستیک به صورتی در مرکز چهار زوج کابل شبکه قرار گرفته است که هر زوج از زوج دیگری کاملا تفکیک شده است و از ایجاد هر گونه نویز زوج های کابل شبکه بر روی یکدیگر جلوگیری می کند .

Cross-Web  در کابل های شبکه cat5e  به بعد در داخل کابل شبکه تعبیه شد .

  • زوج های به هم تابیده

این کابل ها 8 عدد می باشند که 4 زوج به هم تابیده شده را تشکیل می دهند و وظیفه ی ارسال و دریافت اطلاعات رو دارند .

این 4 زوج کابل شبکه از 4 رنگ اصلی و 4 رنگ فرعی تشکیل شده است رنگ های اصلی : سبز – آبی – قهوه ای – نارنجی و رنگ های فرعی ترکیبی از رنگ سفید و رنگهای اصلی می باشند ، یعنی : سفید نارنجی – سفید قهوه ای – سفید آبی – سفید سبز که رنگ های یکسان دو به دو به هم تابیده شده اند  .

اصلی ترین و دلیل عمده تابیده شدن  این کابل ها به یکدیگر جلوگیری از نویز پذیری می باشد . رنگ های اصلی کابل شبکه وظیفه ی ارسال سیگنال های مثبت و رنگ های فرعی کابل شبکه  وظیفه ی ارسال سیگنال های منفی رو برعهده دارند ، جنس مغزی کابل شبکه بسته به نوع کابل میتواند مس یا آلمینیوم و یا آلیاژی از مس و المینیوم باشد .

 
 
کابل شبکه - اجزا تشکیل دهنده کابل شبکه
 
 

– نحوه ارسال اطلاعات در کابل شبکه

 

حالا که کاملا با انواع کابل شبکه از لحاظ جنس و طبقه بندی آشنا شدیم ، حالا نحوه دریافت و ارسال اطلاعات از طریق کابل شبکه رو  بررسی می کنیم .

زمانی که میخوایم در یک شبکه کابلی اطلاعاتی رد و بدل کنیم روش های زیادی وجود داره که بتونیم دو سرکابل شبکه رو به شبکمون متصل کنیم آسون ترین راهش اینه که دو سر کابلمون رو سوکت بزنیم و کامپیوتر و تجهیزاتی که میخوایم رو به هم متصل کنیم و یا اینکه شبکه ی ما ، شبکه ی کابلی ساختار یافته هست که یک طرف کابل شبکه رو باید به کیستون پانچ کنیم و از طریق پچ کورد شبکه ارتباط رو با کامپیوتر و دیگر تجهیزاتمون که دارای کابل شبکه هستن برقرار کنیم ، طرف دیگه کابل شبکه هم باید به پچ پنل پانچ کنیم و اتصال اون سر کابل شبکه رو هم از طریق پچ کورد شبکه به سوییچ شبکه برقرار کنیم . قبلا به صورت مفصل درباره تجهیزات پسیو شبکه و آموزش پانچ پچ پنل و کیستون توضیح دادیم که پیشنهاد می کنم اونا رو هم مطالعه کنید .

در ادامه یک سری توضیحات تکمیلی تر درباره کابل شبکه بهتون میگم که حتما قبل از خرید کابل شبکه بخونبد .

 
 

– نکاتی درباره ی کابل شبکه :

 

  • داخل یک شبکه کابلی فرقی نداره که از کابل شبکه cat5e استفاده می کنید و یا از کابل شبکه cat6 استفاده می کنید ، ارتباط برقرار میشه و هیچ مشکلی نداره ولی سرعت انتقال اطلاعات و پهنای باند شبکه به اندازه ی کابل شبکه Cat5e هست . اینو همیشه یادتون باشه شبکه مثل یک گروه کوهنوردیه حتی اگه یکی از عضو های گروه آروم تر از بقیه راه بره کل گروه از سرعتشون کاسته میشه دقیقا در شبکه هم این اصل وجود داره .

 

  • تابیده شدن هر دو عدد رشته کابل به هم در کابل شبکه یا کابل LAN برای جلوگیری از نویز هست .

 

  • اگر داخل شبکتون از کابل شبکه CAT6 استفاده می کنید باید تمامی تجهیزات دیگتون هم  باید سرعت و پهنای باند کابل شبکه CAT6  رو پشتیبانی کنند یعنی شما باید سوییچ شبکه ای تهیه کنید که تا سرعت 1000 مگابایت بر ثانیه رو پشتیبانی کنه و حتما از کیستون ، پچ پنل و سوکت CAT6  استفاده کنید تا بتونید سرعت واقعی کابل شبکه CAT6  رو حس کنید .

 

  • سوکت های شبکه یا کانکتور های شبکه ی کابل شبکه ی مفتولی و رشته ای با هم فرق می کنن همانطور که در مقاله سوکت شبکه توضیح دادم باید بسته بر جنس و طبقه بندی کابل شبکه سوکت و کیستون همون کابل رو تهیه کنید .

 

  • رنگ رشته سیم های داخل کابل شبکه جهت شناسایی هر سیم است به این دلیل که هر سیم داخل کابل شبکه وظیفه ای خاص داره و اطلاعات معلومی رو رد و بدل میکنه باید موقع سوکت زدن کابل شبکه با استفاده بر رنگبندی روی کابل شبکه سوکت رو پانچ کنیم .

 

  • از مقاله از کابل شبکه هم اینجا به پایان رسید ، حتما مقالات مرتبط با کابل شبکه رو در نت ران بخونید تا بتونید موقع انتخاب و خرید کابل شبکه راحت تر تصمیم بگیرید .