سافت فون (soft phone) یا تلفن نرم افزاری یک برنامه نرم افزاری است برای برقراری تماس بر بستر اینترنت؛ به این صورت که از کامپیوتر شما به عنوان سخت افزار یا همان تلفن و از اینترنت دستگاه شما برای برقراری مکالمات تلفنی استفاده می کند.تلفن نرم افزاری تفاوتی با تلفن های معمولی ندارد و حتی محیط برنامه نیز کاملا شبیه تلفن های معمولی طراحی شده است.

soft phone

در این مقاله قصد داریم چند نمونه از بهترین تلفن های نرم افزاری را معرفی کرده و توضیح مختصری را در مورد هرکدام بیان کنیم:

 

تلفن نرم افزاری QuteCom

سافت فون

این تلفن نرم افزاری رایگان می باشد و ویژگی هایی از جمله ارتباط تلفنی بین سیستم های ویپ تماس با تلفن های ثابت و موبایل و حتی ارسال پیامک را داراست.این برنامه دارای مجوز نرم افزارهای آزاد نیز می باشد و از ویپ های کدک G.729 ، G.711 ، iLBC ، G722 و تماس های ویدئویی گروه H263 پشتیبانی می کند.

سایت سازنده: www.qutecom.org

 

 

تلفن نرم افزاری X Lite from Counterpath

سافت فون

نرم افزار بسیار محبوبی است که از پروتکل SIP استفاده میکند و پشتیبانی کاملی از دستورات codecs دارد و درعین حال برای برقراری تماس های ویدئویی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

سایت سازنده:  www.counterpath.com

 

تلفن نرم افزاری ZoIPer

سافت فون

این نرم افزار این قابلیت را دارد که علاوه بر VOIP از IAX نیز پشتیبانی میکند و میتواند از هردو پروتکل برای برقراری تماس های خود استفاده کند.این نرم افزار نسخه های ویندوز،اندروید و ایفون را داراست.

سایت سازنده: www.zoiper.com

 

تلفن نرم افزاری Firefly by FreshTel

سافت فون

این نرم افزار نیز طیف وسیعی از گروه های VOIP و IAX را پشتیبانی میکند.

سایت سازنده: www.freshtel.net

 

تلفن نرم افزاری DIAX

سافت فون

تلفن نرم افزاری رایگان دیگری است که متن باز بوده و از هردو پروتکل VOIP و IAX پشتیبانی میکند.این برنامه طراحی زیبایی ندارد ولی برخلاف شکل ظاهری خود به دلیل بالا بودن سرعت نرم افزار و امکان استفاده از پیکربندی های سفارشی طرفداران خاص خودش را دارا است.

 

تلفن نرم افزاری express talk

سافت فون

تنها تفاوت این تلفن نرم افزاری با نرم افزار های قبلی پشتیبانی همزمان از STUN و SIP می باشد.

سایت سازنده: www.nch.com

 

تلفن نرم افزاری Damaka

سافت فون

DAMAKA با قابلیت peer to peer یا همتا به همتا این امکان را فراهم می کند که بر بستر SIP بتوانیم از دو کامپیوتر در سطح یکدیگر و در یک شبکه تماس های تلفنی برقرار کنیم.

سایت سازنده: www.damaka.com

 

تلفن نرم افزاری AdoreSoftphone

تلفن نرم افزاری

قابلیت ساپورت SIP RFC 3261 را دارد و نسخه های ویندوز،مک،لینوکس و اندروید را دارا می باشد.از دیگر ویژگی های این نرم افزار امکان طراحی نام شرکت بر روی ان است که می تواند در زمان اجرای برنامه نام شرکت یا موسسه خودتان را به نمایش بگذارد.

سایت سازنده: www.adoresoftphone.com 

 

تلفن نرم افزاری MiniPAX

تلفن نرم افزاری

تنها نکته قابل ذکر برای این نرم افزار توانایی ان در پشتیبانی از کدک های G729 ، G723.1 ، SPEEX ،  GSM و G711 است.

 

تلفن نرم افزاری MizuPhone

تلفن نرم افزاری

این برنامه در حین سادگی دارای ویژگی های زیادی است از جمله توانایی برقراری تماس های ویدئویی با کیفیت اچ دی ، UltraWideband codec و Remote Desktop over SIP می باشد.

سایت سازنده: www.mizu-voip.com

 

تلفن نرم افزاری FlashPhone

تلفن نرم افزاری

بر پایه SIP می باشد و با adobe air طراحی و برنامه ریزی شده است  و به صورت فلش مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تلفن نرم افزاری FaramPhone

تلفن نرم افزاری

بر بسترSIP بوده و تلفن نرم افزاری است که می تواند از اینترنت ۳G و NGN استفاده کند و به شما این امکان را می دهد که از هردوی انها به انتخاب خودتان استفاده کنید.از دیگر ویژگی های ان امکان برقراری تماس های صوتی و تصویری می باشد.

 

تلفن نرم افزاری Mirial Softphone

تلفن نرم افزاری

 

 

پشتیبانی از SIP و توانایی برقراری تماس تصویری با کیفیت ۷۲۰P از مهم ترین ویژگی های این تلفن نرم افزاری است.

 

تلفن نرم افزاری YakaPhone

تلفن نرم افزاری

رابط کاربری ساده ای دارد و از پروتکل SIP پشتیبانی می کند و تمرکز اصلی سازندگان این نرم افزار بر روی متن باز بودن ان است.بقیه امکانات ان مانند نمونه های مشابه قبلی است.

سایت سازنده:  www.yakasoftware.com

 

تلفن نرم افزاری WXCommunicator

Soft Phone

این نرم افزار هم مانند نمونه های مشابه قبلی تابع پروتکل SIP بوده و بر روی سیستم عامل ویندوز قابل نصب است.نکته دیگری که در مورد ان میتوان اشاره کرد برنامه نویسی شده با C++ است.

سایت سازنده: wxcommunicator.sourceforge.net

 

تلفن نرم افزاری Twinkle

Soft Phone

Twinkle تلفن نرم افزاری است که تنها بر روی سیستم عامل لینوکس قابل نصب و راه انداری است و بر پایه پروتکل SIP قابلت اجرا دارد.

سایت سازنده: www.twinklephone.com

 

تلفن نرم افزاری  Ekiga

Soft Phone

نرم افزار متن بازی است که که سازگاری کاملی با ویپ دارد و برای برقراری تماس های ویدئویی استفاده می شود.این سافت فون  می تواند از هردو پروتکل  SIP و H.323 استفاده کند.ویژگی بارز این نرم افزار پشتیبانی از اکثر فرمت های صوتی و تصویری است و می تواند با Microsoft NetMeeting سازگاری قابل قبولی را داشته باشد.

سایت سازنده: www.ekiga.org

 

تلفن نرم افزاری IAXComm 

Soft Phone

قابل نصب بر روی سه سیستم عامل ویندوز،مک و لینوکس است.

سایت سازنده: www.iaxclient.sourceforge.net/iaxcomm

 

تلفن نرم افزاری SJ Labs SJPhone

Soft Phone

با این سافت فون می توانید با هر دستگاهی که متصل به اینترنت و یا شبکه باشد برای انتقال اطلاعات استفاده کرد.محدودیتی در انتخاب دستگاه شما نیست؛کامپیوتر،موبایل،لب تاب،تب لت این امکان را به شما میدهند که بتوانید از این نرم افزار بر روی انها استفاده کنید.پشتیبانی کاملی از SIP و H.323 دارد و از ITSP پیروی می کند.

سایت سازنده: www.sjlabs.com

 

تلفن نرم افزاری Phoner

Soft Phone

تلفن نرم افزاری است که در عین سادگی و رایگان بودن قابلیت متن باز بودن را دارا نمی باشد.فقط بر روی ویندوزنصب می شود و براساس پروتکل SIP می باشد و با کارت های ISDN تطابق دارد.

سایت سازنده: www.phoner.de

 

تلفن نرم افزاری ۳CX Phone System

Soft Phone

تلفن نرم افزاری بر پایه PBX و پروتکل SIP می باشد با نصب این نرم افزار بر روی ویندوز خود به راحتی می توانید با تمامی دستگاه های داخل شبکه خود تماس تلفنی داشته باشید.از دیگر ویژگی های این برنامه توانایی ان در بر قراری تماس های ورودی و خروجی است و محدودیتی از ازین لحاظ وجو ندارد.ازین برنامه در تلفن ویپ نیز میتوان استفاده کرد.