پچ پنل چیست و چه تفاوتی با پچ پنل POE دارد؟ کاربرد پچ پنل چیست؟ در این مطلب کاربرد Patch panel  و پچ پنل POE را به همراه معرفی نمایندگی فروش پچ پنل Equip PoE در بخش اخبار آی تی و فناوری به نقد و بررسی خواهیم نشست. پچ پنل‌ها یکی از تجهیزات کاربردی شبکه هستند که استفاده از آنها در سال‌های اخیر گسترش یافته است. پچ پنل‌ها در حقیقت نقطه اتصال و مرکزیت کابل‌های شبکه متصل به کامپیوتر و تجهیزات دیگری چون هاب و روتر هستند.این ابزار کاربردی برای شبکه‌هایی که در معرض گسترش و اضافه شدن کلاینت‌ها قرار دارند، توصیه می‌شوند.

پچ پنل چیست و چه تفاوتی با پچ پنل POE دارد؟

پچ پنل ها چه کاربردی در شبکه دارند؟

پچ پنل‌ها از تعدادی پورت شبکه تشکیل شده‌اند و در رک قرار می گیرند. متناسب با نیاز یک سیستم شبکه و تعداد فعلی و آتی کلاینت‌ها، ممکن است که تعداد پچ پنل‌ها در رک اصلی متغیر باشد، اما نکته مهم این است که یک سر تمامی کابل‌های کشیده شده شبکه در کل ساختمان در نهایت به پچ پنل وارد شده و ارتباط‌های شبکه را شکل می‌دهند.

استفاده از پچ پنل‌های POE برای تلفن‌های IP، دوربین‌ مداربسته امنیتی، انتقال صوت بر بستر اینترنت و سیستم‌های هشداردهنده کاربرد دارد و با این فناوری، دیگر نیازی نیست تا برای تامین برق DV (مستقیم) تجهیزات و دستگاه‌ها از آداپتور و منبع تغذیه جداگانه نبوده و توسط دو زوج از چهار زوج کابل شبکه (پین‌های 2-1 و 6-3) به راحتی می‌توان برق مستقیم مورد نیاز دستگاه‌ها را در اختیارشان قرار داد. بدین صورت انتقال داده‌ها (رفت و برگشت) و همچنین انتقال برق از طریق کابل‌های شبکه به راحتی امکان‌پذیر می شود.

پچ پنل POE چیست و چه کاربردی دارد؟ (Power Over Ethernet)

در سال های اخیر تئوری انتقال برق روی کابل‌های شبکه باعث متحول شدن صنعت تجهیزات شبکه شد. در این فناوری که از آن به POE  یاد می‌شود، بدون نیاز به کابل کشی جداگانه برق و با استفاده از دو زوج کابل شبکه می‌توان برق مورد نیاز تجهیزات شبکه را فراهم کرد. این پچ پنل می تواند به طور همزمان با ارائه پورت های دیتا و POE تامین کننده ارتباط داده ای و توان مصرفی تجهیزات شبکه باشد. بدین ترتیب تجهیزاتی همچون سوییچ و روتر می توانند از پورت های دیتا جهت ارتباط با شبکه استفاده کنند. همزمان تجهیزاتی که به غیر از دیتا نیازمند توان مصرفی هستند همچون دوربین های نظارتی، اکسس پوینت ها و یا تلفن های آی پی می توانند با استفاده از پورت های POE و بدون نیاز به برق و یا منبع تغذیه جداگانه، به آسانی به شبکه متصل شوند. مدل دیگری از همین پچ پنل ها با امکان ارائه برق و توان مصرفی روی پورت های خود می توانند به تنهایی تامین کننده برق مصرفی برای تجهیزاتی مانند انواع دوربین، تلفن آی پی، اکسس پوینت ها و سایر تجهیزاتی باشند که باید بدون کابل کشی جداگانه و یا استفاده از آداپتور به برق دسترسی داشته باشند.

فضای مورد نیاز پچ پنلهای POE

این پچ پنل ها که در اندازه ۱U طراحی شده اند به آسانی در رک جای می گیرند و با حداقل فضایی که اشغال می کنند، می توانند برق مورد نیاز همه تجهیزات داخل رک را تامین کنند. ضمن آنکه برای سازمان ها و شرکت هایی که نمی خواهند از سوییچ های POE جداگانه استفاده کنند، این راهکار ویژه ای کوییپ مناسب خواهد بود. به غیر از اندازه مناسب، دیگر ویژگی این پچ پنل ها ارائه توان ۱۳ واتی در صورت اتصال همه پورت ها و توان ۳۰ واتی درصورت اتصال کمتر از پنج پورت می باشد.

معرفی پچ پنل Equip Passive PoE

شرکت‌های سازنده متعددی به ساخت تجهیزات شبکه پسیو منجمله پچ پنل‌ها مشغول هستند. شرکت اکوئیپ یکی از سازندگانی است که تجهیزات شبکه با کیفیتی را تولید و عرضه می‌کند. پچ پنل اکوئیپ 16 پورت یکی از تولیدهای این شرکت است که علاوه بر اندازه کوچک، از کیفیت ساخت قابل قبولی نیز برخوردار است.

 

 معرفی پچ پنل Equip Passive PoE

این محصول یک پچ پنل PoE پسیو مقرون به صرفه است که برای ارتباط‌های پرسرعت اترنت طراحی شده است. این محصول از 32 پورت بهره می‌برد که 16 پورت ردیف بالا مربوط به ورودی دیتا و 16 پورت ردیف پایین مربوط به خروجی دیتا و پاور است. پچ پنل اکوئیپ توسط یک آداپتور سوئیچینگ 240 ولت با توان ارائه 48 ولت (120 وات در دقیقه)، برق DC را برای راه‌اندازی دستگاه‌هایی چون تلفن‌های IP و تصویری، دوربین‌های IP و ... فراهم می‌سازد.
داده‌ها توسط پین‌های 2-1 و 6-3 و برق مستقیم 48 ولتی توسط پین‌های 5-4 و 8-7 در هر پورت Power + Data با سرعت حداکثر 100 مگابایت در ثانیه منتقل می شوند. اما هزینه کمتر، درصد خرابی و استهلاک پائین‌تر، نصب، راه‌اندازی و تعمیرات آسان‌تر و انعطاف‌پذیری بیشتر از مزایای پچ پنل‌های PoE محسوب می‌شوند.