پیکسل موثر در دوربین مداربسته یا Effective Pixels یعنی چه؟

پیکسل موثر در دوربین مداربسته یا Effective Pixels یعنی چه؟
هنگام بزرگنمایی یک تصویر یک شبکه پر از نقطه را مشاهده خواهید کرد که هر یک از این نقطه ها برابر است با یک پیکسل، که کوچکترین واحد تصویر است. حال پیکسل موثر در دوربین مداربسته یا Effective Pixels به تعداد پیکسل هایی از چیپ تصویر اشاره می کند که در روند تشکی

پیکسل موثر در دوربین مداربسته یا Effective Pixels یعنی چه؟

هنگام بزرگنمایی یک تصویر یک شبکه پر از نقطه را مشاهده خواهید کرد که هر یک از این نقطه ها برابر است با یک پیکسل، که کوچکترین واحد تصویر است. حال پیکسل موثر در دوربین مداربسته یا Effective Pixels به تعداد پیکسل هایی از چیپ تصویر اشاره می کند که در روند تشکیل تصویر شرکت دارند.

 

آیا پیکسل غیر موثر هم داریم؟

بله، زمانی که لنز نور را بر روی چیپ تصویر می تاباند نور دقیقا بر روی همه حسگر تابیده نمی شود. می توان گفت بخش کوچکی از گوشه های چیپ تصویر امکان ساختن تصویر را ندارد.

پس همیشه تعداد پیکسل های یک چیپ تصویر از تعداد پیکسل های موثر آن بیشتر است و از آنجا که تنها پیکسل های موثر در رزولوشن تصویر دوربین مداربسته هایک ویژن نقش دارند معمولا به تعداد آنها در کاتالوگ اشاره می شود.

 

وضوح تصویر در دوربین مداربسته چیست؟

وضوح تصویر یا قدرت تفکیک ( Image resolution ) به میزان تشخیص جزییات در تصاویر دوربین مداربسته اشاره دارد. اغلب رزولوشن دوربین مداربسته به کوچکی و بزرگی پیکسل تصاویر ضبط شده بستگی دارد. هر چه تعداد پیکسل های یک تصویر بیشتر باشد قدرت تفکیک پذیری آن نیز بیشتر است.

 

دقت هندسی در دوربین مداربسته چیست؟

دقت هندسی و سه بعد نمایی با توجه به به تعداد پیکسل‌های مستقر بر روی سنسور تصویر و میزان قابلیت لنز در تطبیق با رزولوشن آن تعیین می‌گردد.

 

پیکسل موثر دوربین های هایک ویژن چقدر است؟

با توجه به تنوع مدل در دوربین های شرکت هایک ویژن، تعداد پیکسل های موثر هر دوربین در کاتالوگ آن نوشته شده است. این تعداد برای هر دوربین متفاوت است. لذا برای مشاهده دیتا شیت هر محصول می توانید وارد بخش لیست قیمت دوربین هایک ویژن شوید.

 منبع:

 

..
ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد