استاندارد فشرده سازی H.265 در دوربین های مداربسته

استاندارد فشرده سازی H.265 در دوربین های مداربسته
توییتر فیسبوک تلگرام واتساپ

استاندارد فشرده سازی H.265 راه حل ایده آل برای دوربین ها با وضوح بالا می باشد. از آنجایی که دوربین های جدید IP و مرکز کنترل دوربین های مداربسته در همه جا هستند، لذا در سامانه های نظارت تصویری، مباحث فشرده سازی در امر ذخیره ساز

استاندارد فشرده سازی H.265 در دوربین های مداربسته

High-power and co Introduction to the H.265 compression standard
 
بازدید 630

استاندارد فشرده سازی H.265 راه حل ایده آل برای دوربین ها با وضوح بالا می باشد. از آنجایی که دوربین های جدید IP و مرکز کنترل دوربین های مداربسته در همه جا هستند، لذا در سامانه های نظارت تصویری، مباحث فشرده سازی در امر ذخیره سازی و نمایش تصاویر دوربین های مداربسته امری ضروری است.  

این مقاله را بخوانید تا بهتر بتوانید از مزایا و معایب (برخی از آنها) استفاده از دوربین های IP دارای استاندارد فشرده سازی H.265 در پروژه دوربین CCTV خود با خبر شوید.

 Introduction to the H.265 compression standard

نمودار میزان استفاده از پهنای باند توسط استانداردh.265

به نمودار بالا نگاه کنید. ببینید که چگونه استاندارد فشرده سازی H.265 (نوار نارنجی) از پهنای باند و ذخیره سازی کمتری نسبت به سایر CODEC ها استفاده می کند؟ بیایید در مورد آن صحبت کنیم.

 

استاندارد فشرده سازی H.265 چیست؟

CODEC کلمه مربوط به رمزگذاری و رمزگشایی بوده، به این معنی که این فرآیند شامل دو قسمت است، در حالی که اولی ویدیو را رمزگذاری می کند و دومی مخالف آن را انجام می دهد و رمزگشایی می کند.

در یک وضعیت واقعی، دوربین هایIP، ویدئو ها را به یک رایانه در یک اتاق نظارت ارسال می نماید. فرایند فشرده سازی در دوربین های IP رخ می دهد در حالی که رفع فشرده سازی در  رایانه ها صورت می گیرد.

 Introduction to the H.265 compression standard

فشرده سازی و رفع فشرده سازی استاندارد h.265

به طور خلاصه، استاندارد فشرده سازی H.265 یک الگوریتم ریاضی است که برای فشرده سازی و رفع فشرده سازی ویدئو و در هر دو طرف سیستم کار می کند. تا به امروز، آن به عنوان کارآمد ترین CODEC برای دوربین های CCTV IP در نظر گرفته شده است.

 

کارایی H.265 CODEC

قبلا فقط دوربین های آنالوگ دوربین مداربسته وجود داشتند و لازم بود که از یک رمزگذار برای تبدیل سیگنال هایی  ارسالی از  دوربین به فرمت دیجیتال استفاده شود که می تواند بر روی شبکه داده و اینترنت انجام شود.

اولین رمزگذاران یک کد CODEC قدیمی به نام MJPEG داشتند که در کاهش حجم ویدیو بسیار کارآمد نبود. صنعت دوربین مدار بسته استفاده از CODEC های جدید مانند MPEG-4 موجود در اولین encoders و در اولین دوربین IP  را آغاز کرده که توسط Axis Communications ایجاد شده است.

دوربین های Axis با استفاده از CODEC ها مانند MPEG-4 و H.264 بعدها به طور فزاینده ای کارآیی داشته و اکنون از استاندارد فشرده سازی H.265 جدید استفاده می کنند. بدیهی است که این تکنولوژی برای AXIS منحصر به فرد نیست، زیرا این یک استاندارد جهانی بوده که توسط سایر تولید کنندگان دوربین های IP در سراسر جهان استفاده می شود.

 

با تکامل CODECs پهنای باند و فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی ویدئو تقریبا ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش می یابد، همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است:

 Introduction to the H.265 compression standard

کاهش پهنای باند و فضای ذخیره سازی توسط استاندارد h.265

 
این کاهش پهنای باند شبکه و ذخیره سازی یک انقلاب واقعی است که می تواند به ارائه محصولات کارآمد تر با قیمت های پایین تر به مصرف کننده کمک کند.

 

صرفه جویی در هزینه با استاندارد فشرده سازی H.265 

هنگام استفاده از دوربین ها IP با قابلیت استاندارد فشرده سازی H.265 یا حتی DVR، NVR و رمزگذار ها در پروژه CCTV، شما با زیرساخت های کمتر IP صرفه جویی در هزینه می کنید.

از آنجا که یک دوربین IP با استاندارد فشرده سازی H.265 استفاده از پهنای باند را کاهش      می دهد، قیمت لینک های اینترنتی نیز کاهش می یابد. شما همچنین می توانید صرفه جویی قابل توجهی در کسب هارد دیسک و سیستم های ذخیره سازی داشته باشید.

 Introduction to the H.265 compression standard

تکامل استانداردها از mjpeg تا h.265

 
تکامل از استاندارد MPEG به H.265 می تواند ۸۰٪ از پهنای باند شبکه و ذخیره سازی را کم کند در حالی که حفظ کیفیت ویدئو عالی است. این عالی نیست ؟

 

پهنای باند و ذخیره سازی

H.265 CODEC چگونه کار می کند

نام فنی H.265 – HEVC (کدگذاری ویدئویی با کارایی بالا) برای کدگذاری ویدئویی با کارایی بالا است.

استاندارد فشرده سازی H.265 CODEC بسیاری از مسائل پیچیده فنی را انجام می دهد، اما در این جا فقط در مورد کار آسان آن بدون نیاز به جزئیات زیاد فنی صحبت می کنیم.

فرض کنید شما می دانید که چگونه CODEC ها کار می کنند، حال بیایید H.264 را با H.265 مقایسه کنیم. 

درست مانند استاندارد فشرده سازی H.264 CODEC ،H.265 با تصاویر کامل و جزئی کار می کند، بدین معنی که تصاویر کامل گرفته شده و از دوربین به ضبط کننده یا ایستگاه نظارت فرستاده    می شوند و تفاوت بین تصاویر نیز  برای “جمع آوری ویدئو ” برای  گیرنده ارسال می گردند .

یکی از تفاوت های بزرگ بین استاندارد فشرده سازی H.265 و H.264 اینست که فقط با بلوک های ماکرو ثابت ۱۶ × ۱۶ پیکسل کار می کند، در حالی که استاندارد فشرده سازی H.265 می تواند متفاوت باشد و از بلوک های ماکرو از  X 8 تا  X 64 پیکسل استفاده کرده تا ارسال تفاوت از مناطق تصویری صورت گیرد که در آنها جابجایی وجود داشته است.

این کار با بلوک های ماکرو از اندازه های مختلف استاندارد فشرده سازی H.265 کارآمدتر است، زیرا می تواند از اطلاعات کمتری برای ساخت تصویر استفاده کند، به خصوص در مناطقی که پیکسل هایی با رنگ مشابه وجود دارند.

بنابراین استاندارد فشرده سازی H.265 می تواند همان کیفیت H.264 را با استفاده از بیت کمتری حفظ کند، که باعث کاهش چشمگیر حجم ویدیو می شود.

 Introduction to the H.265 compression standard

تفاوت ذخیره تصاوی بین دو استاندارد h.264 و h.265

سیستم عامل بدون ارتقاء برای دوربین های H.265 IP

اگر استاندارد H.265 کارآمدتر از H.264 باشد، یک ارتقاء سیستم عامل برای تغییر از یک CODEC به دیگری جالب خواهد بود. اما پاسخ به این سوال: “آیا می توانیم دوربین H.264 خود را به استاندارد فشرده سازی H.265 از طریق سیستم عامل ارتقاء دهم؟ پاسخ خیراست. H.265 CODEC نیاز به سخت افزار جدیدی برای کار دارد، بنابراین هیچ راهی برای ارتقاء دوربین های قدیمی H.264 IP با استفاده از یک سیستم عامل وجود ندارد.

 

اشکالات استاندارد فشرده سازی H.265

آیا تا کنون همه چیزهایی که خوانده اید منجر به این نشده که در نظرتان  CODEC H.265 بهترین چیز در جهان است. اجازه دهید برخی از اشکالات استفاده از دوربین های H.265 IP را نیز نشان دهیم.

شما متوجه شده اید که CODEC با فشرده سازی تصویر در دوربین و رفع فشرده سازی آن بر روی کامپیوتر کار می کند و همچنین متوجه شد که H.265 کارایی بیشتری دارد. حقیقت این است، اما کارآیی روندی پر هزینه دارد.

هر چه الگوریتم فشرده سازی کارآمد تر باشد، نیاز به محاسبات و تجزیه و تحلیل بیشتری دارد و بنابراین دوربین IP با استاندارد فشرده سازی H.265 و پردازنده های کامپیوتری باید این پردازش اضافی را انجام دهند. هنگامی که نمونه ای از آزمایش های انجام شده توسط TechSpot در مورد مقایسه پخش ویدئو با H.264 نسبت به H.265 را می بینید، متوجه می شوید که باید از پردازشگر بسیار بالاتر با H.265 استفاده کنید.

 Introduction to the H.265 compression standard

دوربین های IP با قابلیت پشتیبانی از فشرده سازی H.265 دارای پردازنده های مدرن و قدرتمند تر هستند که برای این نوع شرایط مقاومت می کنند. با این حال در کامپیوتر وضعیت بسیار حیاتی است، زیرا باید با بسیاری از دوربین های IP  روبرو شود که همزمان جریان ویدئو فشرده را پخش می کنند. به طور خلاصه، با استفاده از دوربین های H.265 IP، سرمایه گذاری در رایانه های قدرتمند تر برای انجام نمایش تصاویر نیاز بوده و  این شامل خرید ایستگاه های کنترل با پردازنده های سریع و با کارت های ویدئویی مدرن است.

link:

 

..
ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد