۱۰ ترفند کاربردی افزایش طول عمر باتری گوشی

۱۰ ترفند کاربردی افزایش طول عمر باتری گوشی
برای افزایش طول عمر باتری گوشی باید چه کاری انجام دهیم؟ آیا روشی برای افزایش طول عمر باتری گوشی وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوالات با گوشی پلازامگ همراه باشید.

مشکلی که همیشه کاربران گوشی‌های هوشمند اعم از گوشی‌های اندرویدی یا آیفون با آن روبرو هستند، باتری آن‌هاست. بعضی باتری با گذر زمان کمتر شارژ می‌شوند (به طور کامل شارژ نمی‌شوند) یا سریع‌تر شارژ را تخلیه می‌کنند. مانند همه باتری‌های قابل شارژ، باتری‌های لیتیوم یونی موجود در اکثر گوشی‌ها، باگذشت زمان کارایی کمتری خواهند داشت.

در صورت که نیاز به مشاوره و خرید یا نصب در زمینه تلفن سانترال و یا دوربین مدار بسته و یا سوئیچ شبکه را دارید لطفا با شمارهای 02188354375 و یا 09121988790 تماس بفرمایید.

باتری‌ها جزء قطعاتی هستند که برای همیشه کار نمی‌کنند و حتماً بعد از مدتی دچار مشکل خواهند شد، اما داشتن یک باتری مناسب و عادات شارژ صحیح می‌تواند عمر باتری شما را افزایش دهد. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه با تغییر عادت‌های شارژ، طول عمر باتری گوشی هوشمند خود را افزایش دهید.

ترفندهای افزایش طول عمر باتری گوشی

برای شارژ مجدد گوشی خود، منتظر خالی‌شدن باتری نمانید

بهترین کار برای افزایش طول عمر باتری گوشی این است گوشی خود را در طول روز شارژ کنید. باتری گوشی‌های هوشمند چرخه‌های شارژ ثابتی دارند، یعنی تعداد دفعاتی که باتری را از ۰٪ تا ۱۰۰٪ شارژ می‌کنید ثابت است.

به‌عنوان‌مثال، اگر شرکت سازنده اعلام کرده بود که عمر باتری گوشی هوشمند شما ۴۰۰ چرخه شارژ است، به این معناست که اگر شارژ باتری گوشی‌تان هر روز خالی شود باتری شما فقط ۴۰۰ روز دوام می‌آورد. اگر باتری را قبل از تخلیه کامل شارژ کنید، در تعداد چرخه‌های شارژ کلی اختلال ایجاد کرده‌اید که باعث می‌شود باتری شما دوام بیشتری داشته باشد.

نگه‌داشتن باتری در حالت شارژ کامل یا تخلیه کامل، می‌تواند به آن آسیب برساند و ظرفیت آن را کاهش دهد. سعی کنید تا حد ممکن باتری خود را نیمه شارژ نگه دارید و فقط زمانی که واقعاً به زمان اضافی نیاز دارید آن را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید.

برای شارژ مجدد گوشی خود، منتظر خالی‌شدن باتری نمانید
روش اول افزایش طول عمر باتری گوشی

از گرم‌شدن بیش از حد گوشی خودداری کنید

قرارگرفتن گوشی در معرض دمای بسیار بالا یا پایین باعث می‌شود باتری با سرعت بیشتری تخلیه شود. باتری‌ها طوری ساخته شده‌اند که در دمای اتاق که حدود ۶۸ درجه فارنهایت یا ۲۰ درجه سانتیگراد، بهترین عملکرد را داشته باشند. به‌خصوص زمانی که باتری گوشی کاملاً شارژ است و در معرض دماهای شدید قرار گیرد بسیار سریع‌تر تخلیه می‌شود. این حالت می‌تواند به‌مرورزمان به باتری آسیب برساند.

همچنین زمانی که دمای هوا زیر صفر درجه فارنهایت یا ۳۲ درجه سانتیگراد است، به‌هیچ‌وجه از تلفن خود استفاده نکنید. پس اگر در یک منطقه بسیار سرد زندگی می‌کنید و زمان زیادی را در خارج از منزل به سر می‌برید، بهتر است از قاب‌هایی که حالت عایق بهتری دارند استفاده کنید.

به‌طورکلی بهترین دما برای نگهداری، استفاده و شارژ گوشی‌های هوشمند فقط در دمای بین ۴۱ درجه فارنهایت (۵ درجه سانتیگراد) تا ۹۵ درجه فارنهایت (۳۵ درجه سانتیگراد) است. در صورتی هم که گوشی یا شارژر در طول مدت‌زمان شارژ داغ شد، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به باتری، گوشی را دراسرع‌وقت از شارژر جدا کنید.

از گرم‌شدن بیش از حد گوشی خودداری کنید
روش دوم بالا بردن عمر باتری گوشی

باتری گوشی هوشمند خود را همیشه تا ۱۰۰ درصد شارژ نکنید

اگر به طور مداوم گوشی خود را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید، در واقع ولتاژ بالایی را به‌صورت مکرر به باتری گوشی خود وارد کرده‌اید که می‌تواند باعث واردکردن استرس و فشار زیادی به آن شود. توجه به این نکته مهم است که عدم شارژ کامل، باتری را از بین نخواهد برد، بلکه می‌تواند در صورت امکان تنها با شارژی در حدود ۸۰ درصد، مدتی به افزایش طول عمر باتری گوشی کمک کند.

باتری گوشی هوشمند خود را همیشه تا 100 درصد شارژ نکنید
میزان شارژ شدن باتری گوشی

فقط در صورت لزوم از قابلیت شارژ فوق سریع استفاده کنید

شارژ سریع یک گزینه بسیار راحت و سریع است، اما بدانید هر بار که گوشی خود را با این روش شارژ می‌کنید از عمر مفید آن می‌کاهید، پس بهتر است به‌کرات از آن استفاده نکنید. قابلیت شارژ سریع بیش از حد لازم به باتری فشار وارد می‌کند، بنابراین عملکرد باتری در طول زمان آسیب می‌بیند. ما توصیه می‌کنیم برای افزایش طول عمر باتری گوشی بیشتر از روش شارژ آهسته استاندارد استفاده کنید.

فقط در صورت لزوم از قابلیت شارژ فوق سریع استفاده کنید
شارژ فوق سریع باتری گوشی

زمانی که گوشی شما به شارژر وصل است کمتر از آن استفاده کنید

اگر هنگام شارژ گوشی با آن کار کنید باعث ایجاد چرخه‌های شارژ می‌شود که برای باتری مشکل‌ساز است، اصطلاحاً به این حالت parasitic load می‌گویند. برای جلوگیری از ایجاد parasitic load، در حین شارژکردن از تلفن خود استفاده نکنید، بازی انجام ندهید و ویدئو پخش نکنید. parasitic load (بار انگلی) حالتی است که در آن باتری موقع شارژ، هم‌زمان هم شارژ می‌شود و هم تخلیه.

بار انگلی فشار ولتاژ بالاتری را به باتری وارد می‌کند، گرما را افزایش می‌دهد و می‌تواند قسمت‌هایی از باتری را سریع‌تر از بقیه سلول خراب کند. البته این موضوع به این معنی نیست که به‌هیچ‌عنوان با گوشی خود موقع شارژ کار نکنید، بلکه شما می‌توانید در حین شارژ تماس بگیرید یا وب را مرور کنید. تنها از انجام کارهای سنگین در این مواقع خودداری کنید.

زمانی که گوشی شما به شارژر وصل است کمتر از آن استفاده کنید
ترفندهای افزایش طول عمر باتری گوشی

از حالاتی که باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود، استفاده کنید

برای افزایش طول عمر باتری گوشی از حالت صرفه‌جویی انرژی استفاده کنید. هم گوشی‌های اندرویدی و هم گوشی‌های آیفون حالت‌های ویژه‌ای برای صرفه‌جویی در باتری دارند که برنامه‌های فعال در پس‌زمینه را خاموش می‌کنند. فعال‌کردن این حالت‌ها قدرت پردازش را کاهش می‌دهند، صفحه‌نمایش را کم‌نور می‌کنند و سایر مواردی که باعث افزایش سرعت تخلیه باتری گوشی می‌شوند را غیرفعال می‌کنند.

برای روشن‌کردن حالت ذخیره باتری در گوشی‌های آیفون به این صورت عمل کنید:

• ابتدا وارد روبان مخفی کشویی شوید و روی نماد باتری ضربه بزنید.

برای روشن‌کردن حالت ذخیره باتری در گوشی‌های اندرویدی به این صورت عمل کنید:

• اگر Samsung Galaxy دارید، تنظیمات را باز کنید و مراحل مقابل را انجام دهید: Battery and device care > Battery > Power Saving و در نهایت سوئیچ حالت ذخیره انرژی را روشن کنید.

• برای سایر اندرویدها هم بعد از ورود به بخش تنظیمات این مراحل را انجام دهید: Settings > Battery > Battery Saver و در نهایت سوئیچ Turn on now را روشن کنید.

از حالاتی که باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود، استفاده کنید
کاهش طول عمر باتری

بیشتر از شارژری که همراه تلفن شما ارائه می‌شود، استفاده کنید

شارژرهای تلفن مختلف ممکن است رتبه‌بندی ولتاژی متفاوتی نسبت به آنچه با تلفن شما عرضه می‌شود، داشته باشند. استفاده از شارژر نامعتبر که شارژ تلفن شما را با سطح ولتاژ متناقض یا خیلی بالا تأمین می‌کند، می‌تواند به‌شدت روی باتری گوشی و حتی احتمالاً بقیه تلفن شما تأثیر بگذارد.

بیشتر از شارژری که همراه تلفن شما ارائه می‌شود، استفاده کنید
استفاده از شارژر گوشی

اگر می‌خواهید طولانی‌مدت گوشی را خاموش کنید، باتری را کامل شارژ نکنید

اگر می‌خواهید برای مدتی از گوشی خود استفاده نکنید، بهتر است شارژ آن را تا ۵۰ درصد برسانید، سپس آن را خاموش کنید. اگر گوشی را تا ۱۰۰% شارژ کنید، ممکن است باتری در طول زمان مقداری از ظرفیت خود را از دست بدهد. تا نیمه شارژکردن باتری به جلوگیری از خالی‌شدن باتری پس از مدتی خاموش بودن گوشی کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید طولانی‌مدت گوشی را خاموش کنید، باتری را کامل شارژ نکنید
باتری را کامل شارژ نکنید

همیشه سلامت باتری گوشی خود را پیگیری کنید

گوشی‌های آیفون و اندرویدی هر دو ابزارهایی برای پیگیری سلامت باتری دارند. با استفاده از این ابزارها می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد و طول عمر باتری خود به دست آورید.

برای استفاده از ابزارهای سلامت باتری در گوشی‌های آیفون به این صورت عمل کنید:

• ابتدا وارد بخش تنظیمات گوشی شوید و مراحل مقابل را انجام دهید: Battery > Battery Health

برای استفاده از ابزارهای سلامت باتری در گوشی‌های سامسونگ گلکسی به این صورت عمل کنید:

• ابتدا برنامه Samsung Members را باز کنید و مراحل مقابل را انجام دهید: Get Help > Interactive checks (or View tests) > Battery status (or Battery)

برای استفاده از ابزارهای سلامت باتری در سایر گوشی‌های اندرویدی به این صورت عمل کنید:

• برنامه تلفن (Phone app) را باز کنید و فرمت *#*#4636#*#* را وارد کنید. وقتی منو ظاهر شد، گزینه Battery information (اطلاعات باتری) را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید سایر برنامه‌های سلامت باتری اندرویدی مانند CPU-Z، Battery by MacroPinch و AccuBattery by Digibites را نصب کنید.

همیشه سلامت باتری گوشی خود را پیگیری کنید
بررسی سلامت باتری گوشی

همیشه سعی کنید جدیدترین به‌روزرسانی‌های گوشی خود را انجام دهید

به‌روزرسانی‌های کردن به‌موقع سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای اندروید و iOS می‌تواند به افزایش طول عمر باتری گوشی کمک کند. گاهی اوقات اشکالات نرم‌افزاری می‌توانند استرس زیادی را به باتری گوشی شما وارد کنند. وقتی این اتفاق می‌افتد شرکت‌ها از طریق ارائه به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل، باگ‌ها را برطرف می‌کنند و بر عملکرد بهتر باتری تأثیر می‌گذارند.

همیشه سعی کنید جدیدترین به‌روزرسانی‌های گوشی خود را انجام دهید
افزایش طول عمر باتری گوشی

10 ترفند کاربردی افزایش طول عمر باتری گوشی

جمع‌بندی

مشکلات ایجاد شده در باتری اکثر گوشی‌ها تا حدی به نحوه استفاده شما از گوشی بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال برنامه‌هایی که نصب می‌کنید، فایل‌های هرزی که ناخواسته جمع کرده‌اید، اعلانی‌هایی که دریافت می‌کنید و … همگی می‌توانند فشار بیشتری را به باتری گوشی شما وارد کنند.

اما فراموش نکنید که باتری تمام گوشی‌ها با گذر زمان ضعیف می‌شوند، این یک امر کاملاً طبیعی است و تنها نحوه استفاده صحیح شما از آن می‌تواند کمی باعث افزایش طول عمر باتری گوشی شود. به طور معمول باتری یک گوشی هوشمند باید طول عمری بین ۳ الی ۵ سال یا ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ چرخهٔ شارژ را تضمین کند.

در این مقاله از مجموعه مقالات گوشی پلازامگ شما را با ۱۰ ترفند افزایش طول عمر باتری گوشی آشنا کردیم. با استفاده از این ترفندها می‌توانید تا حدودی به طوب عمر باتری خود بیفزاید.


 

چند درصد گوشی خود را شارژ کنیم؟

اکثر گوشی های هوشمند دارای باتری لیتیوم یونی هستند که با شارژ منظم عمر طولانی تری دارند. برخلاف باتری‌های نیکلی که در تلفن‌های قدیمی‌تر استفاده می‌شوند، باتری‌های لیتیوم یون زمانی بهترین عملکرد را دارند که بالای ۵۰ درصد شارژ نگه داشته شوند. تخلیه مکرر باتری ممکن است عمر آن را کوتاه کند و ظرفیت کلی آن را کاهش دهد.

..
ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد