درباره سیپ ترانک یا خط شهری دیجیتال voip

درباره سیپ ترانک یا خط شهری دیجیتال voip
سیپ ترانک (SIP TRUNK) مخابرات چیست و انواع خطوط آن کدامند؟

شاید شما هم تاکنون از خطوط سیپ فقط اسم سیپ ترانک (SIP TRUNK) را شنیده باشید و در مورد انواع خطوط سیپ که توسط مخابرات یا شرکت های خصوصی ارائه می شوند اطلاعاتی نداشته باشید.

در صورت که نیاز به مشاوره و خرید یا نصب در زمینه تلفن سانترال و یا دوربین مدار بسته و یا سوئیچ شبکه را دارید لطفا با شمارهای 02188354375 و یا 09121988790 تماس بفرمایید.

در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی انواع خطوط شهری که مخابرات از گذشته تا کنون در اختیار سازمان ها و شرکت ها قرار می دهد، انواع خطوط سیپ ترانک جدید مخابرات را نیز مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید اطلاعات کاربردی را در این زمینه به دست آورید و البته در پروژه های مختلف خود از این مطلب برای درک بهتر مشتری در اجرای پروژه استفاده نمایید.

انواع خطوط مخابراتی از گذشته تا کنون

مخابرات به عنوان توزیع کننده خطوط شهری  برای راه اندازی خطوط خانگی معمولی و یا خطوط شهری در سازمان ها و شرکت ها، خط شهری را در انواع مختلفی که هر کدام ویژگی ها و امکانات خاص خود را دارند، در اختیار شما قرار می دهد.

خطوط آنالوگ 8 رقمی (خطوط قدیمی)

خطوط آنالوگ قدیمی که امروزه نیز برای موارد خانگی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، دارای یک شماره خاص و ثابت بوده و از طریق زوج سیم در اختیار شما قرار می گیرند.

برای راه اندازی این خطوط شهری نیازی به تجهیزات جانبی خاصی ندارید و به صورت مستقیم به پست و تلفن از طریق سیم های مختلف به پست خانگی شما وصل شده و ارتباط از طریق این سیم با مخابرات برقرار می شود.

خطوط دیجیتال (E1)

بعد از مشکلاتی که در استفاده از خطوط آنالوگ شهری برای ارتباطات وسیع به وجود آمد، مخابرات خطوط شهری دیجیتال را با امکان استفاده همزمان از ۳۰ کانال همزمان یا بیشتر در اختیار کاربران قرار داد.

خطوط E1 که به عنوان خطوط مخابرات دیجیتال شناخته می شوند، دارای یک سرشماره ۴ یا ۵ یا ۸ رقمی ثابت بوده و با اجرای تنظیمات مختلف می توان آن ها را برای شماره دلخواه تنظیم نمود.

این خطوط می تواند به صورت دو طرفه یا یک طرفه با توجه به نیاز و درخواست مشتریان در اختیار شما قرار بگیرد.

این خطوط هم به دلایل مختلف و مشکلاتی که داشتند دیگر در شهر های بزرگ ارائه نمی شوند و مخابرات از خطوط جدید سیپ ترانک استفاده می کند که در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

انواه خطوط مخابراتی

سیپ ترانک  SIP TRUNK

رشد ارتباطات و نیاز به کیفیت بالاتر باعث شده است تا مخابرات برای بالا بردن سطح کیفی و سرعت ارتباطات به سراغ خطوط سیپ برود. سیپ ترانک یا همان خطوط شهری که با پروتکل سیپ در اختیار شرکت ها و سازمان ها قرار می گیرند، کم کم جای خطوط آنالوگ قدیمی و دیجیتال را گرفته اند.

از جمله مزایای استفاده از خطوط سیپ می توان به کاهش هزینه ها، انعطاف پذیری بالا و همچنین کیفیت بالای ارتباطات اشاره نمود.

سیپ ترانک (SIP TRUNK) بر روی مرکز تلفن های تحت شبکه پاناسونیک و همچنین مرکز تلفن های ویپ مانند ایزابل و گرنداستریم راه اندازی می شود و می توان از امکانات مختلفی که در اختیار ما قرار می دهد استفاده نمود.

بسیاری از افراد تصور می کنند که خطوط سیپ فقط یک گروه و نام دارند در حالی که این خطوط نیز به زیرمجموعه های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه همه آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم تا با انواه خطوط سیپ ترانک مخابرات بیشتر آشنا شوید.

انواع سیپ ترانک (SIP TRUNK)

خطوط آنالوگ و دیجیتال فقط از طریق مخابرات و به صورت مستقیم به مشتریان عرضه می شود، در حالی که این امکان به شرکت های خصوصی نیز داده شده است تا بتوانند خطوط سیپ را به مشتریان ارائه کنند.

خطوط سیپ که البته توسط شرکت های خصوصی ارائه می شود، تفاوت هایی با خطوط مخابرات دارد که در ادامه حتما به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع خطوط سیپ مخابرات

خطوط سیپ که توسط مخابرات ارائه می شود به سه نوع سیپ ترانک (SIP TRUNK) ، Tel 30 و SIP PHONE تقسیم می شوند.

یکی از مهم ترین مزیت ها و نکاتی که باید در مورد این خطوط بدانید این است که سیپ ترانک ها برای راه اندازی به تجهیزات خاصی نیاز دارند و باید کانفیگ های مختلفی روی آن ها و دستگاه سانترال یا مرکز تلفن شما انجام شود.

 SIP PHONE  (سیپ فون) چیست؟

خط سیپ که در قالب SIP PHONE به مشتریان ارائه می شود، همان مشخصات خطوط آنالوگ قدیمی مخابرات را دارد و شماره آن ثابت است. تنها تفاوت خط SIP PHONE یا همان سیپ فون با خط آنالوگ ثابت یا همان خطوط 8 رقمی قدیمی مخابرات که بیشتر در منازل مورد استفاده قرار می گیرد، این است که ارتباطات آن در بستر سیپ برقرار می شود. معمولا این سرویس از طریق فیبر نوری در اختیار مشترکین قرار می گیرد.(FTTH)

خطوط سیپ Tel 30

خطوط سیپ Tel 30 نیز از پروتکل سیپ برای برقراری ارتباط استفاده می کنند و با توجه به اینکه فقط توانایی راه اندازی و استفاده از ۳۰ کانال همزمان خط شهری را دارند به این نام شناخته شده و به مشتریان ارائه می شوند.

خطوط سیپ TEL30 با ۳۰ کانال تماس همزمان با یک سرشماره ثابت ۸ رقمی در اختیار مشترکین قرار می گیرد. این سرویس تنها تفاوتی که با سیپ فون های سرویس ftth دارند در این است که دارای یک سر شماره با  30 تماس ورودی و خروجی است .

این خطوط سیپ فقط به صورت دو طرفه ارائه می شوند و قابلیت هایی مانند DID یعنی اختصاص شماره داخلی و دلخواه به هر شماره و CID یعنی نمایش شماره تلفن داخلی در تماس با مشتریان به صورت مستقیم را ندارند.

سیپ ترانک (SIP TRUNK)

سیپ ترانک (SIP TRUNK) چیست؟

خطوط سیپ را معمولاً در بسیاری از سازمان ها و شرکت ها با نام سیپ سیپ ترانک (SIP TRUNK) می شناسند که می تواند حالت یک طرفه یا دو طرفه با توجه به نیاز مشتریان داشته باشد.

یعنی شما می توانید انتخاب کنید که سیپ ترانک شما فقط برای ارتباط مشتریان با مرکز باشد و یا اینکه داخلی ها نیز بتوانند از آن تعداد کانال همزمان برای شماره گیری و تماس با بیرون از مرکز استفاده کنند.

برای این خطوط نیز مخابرات یک شماره ثابت ۴ یا ۵ رقمی در اختیار شما قرار می دهد و شما باید با توجه به نیاز خود بقیه خطوط آن را تعیین کنید.

یکی از مهم ترین ویژگی های این خطوط این است که با توجه به اینکه سیپ ترانک (SIP TRUNK) از قابلیت DID پشتیبانی می کند، می توان شماره داخلی های مرکز تلفن و یا دیگر شماره های دلخواه را در ادامه شماره های ثابت وارد نمایید.

علاوه بر این سیپ ترانک ها از CID نیز پشتیبانی می کنند تا در تماس داخلی ها با مشتریان، شماره ۸ رقمی اختصاص داده شده به آن داخلی نمایش داده شود.

نکته مهم در مورد سیپ ترانک (SIP TRUNK) مخابرات این است که این خطوط حداقل ۳۰ کانال همزمان را در اختیار شما قرار می دهند و در صورت نیاز می توانید آن را ارتقاء دهید.

این در حالی است که نهایت ظرفیت خطوط Tel 30 سی کانال همزمان است و برای استفاده از ظرفیت های بیشتر باید سرشماره جدید را از مخابرات خریداری کنید.

سیپ ترانک (SIP TRUNK) شرکت های خصوصی

همانطور که گفتیم سیپ ترانک از طریق برخی از شرکت های خصوصی مانند آسیاتک، شاتل و … نیز ارائه می شود.

هر کدام از شرکت های خصوصی، سیپ ترانک را با سرشماره های خاصی به مشتریان می دهند که این شماره ها نیز به صورت ۴ رقمی یا ۵ رقمی ثابت است و بقیه شماره ها را باید خود مشتریان تعیین کنند.

مهم ترین نکته در مورد سیپ ترانک (SIP TRUNK) شرکت های خصوصی قابل تعیین بودن تعداد کانال ارتباطی آن ها یعنی سیپ ترانک با تعداد کانال ۴، ۸، ۱۶ و …. است.

به طور کلی می توان گفت این خطوط مشخصاتی شبیه به خطوط سیپ Tel 30 دارند و به صورت دو طرفه هستند.

قابلیت DID و کالر آیدی نیز برای این خطوط پشتیبانی نمی شود.

بستر های ارائه خطوط سیپ ترانک (SIP TRUNK)

سیپ ترانک های ارائه شده توسط مخابرات و شرکت های خصوصی از طریق بستر های مختلفی در اختیار مشتریان قرار می گیرد تا با توجه به نیاز خود بتوانند آن ها را راه اندازی کنند.

مخابرات خطوط سیپ را به صورت زوج سیم یا فیبر نوری که به دو صورت  FTTH  و فیبر نوری است در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

اما شرکت های خصوصی، سیپ ترانک (SIP TRUNK)  را به صورت رادیویی، زوج سیم و یا از طریق مودم های سیم کارتی TD-LTE ارائه می کند تا مشتریان بتوانند با توجه به نیاز خود از آن ها استفاده کنند.

..
ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد