رجیستری گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار گران‌تر شد

رجیستری گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار گران‌تر شد
دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه افزایش قیمت آیفون مطرح نیست و در قانون چیزی به عنوان هزینه رجیستری وجود ندارد

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه افزایش قیمت آیفون مطرح نیست و در قانون چیزی به عنوان هزینه رجیستری وجود ندارد، گفت: آنچه مطرح شده این است که سود بازرگانی تمام رویه‌ها به جز واردات تجاری دو برابر شود که تاثیری بر قیمت‌ها در بازار ندارد، چرا که اساسا خرید و فروش کالای مسافری مجاز نیست.

در صورت که نیاز به مشاوره و خرید یا نصب در زمینه تلفن سانترال و یا دوربین مدار بسته و یا سوئیچ شبکه را دارید لطفا با شمارهای 02188354375 و یا 09121988790 تماس بفرمایید.

آی‌تی‌من- عبقری درباره برخی اخبار منتشر شده از دو برابر شدن هزینه رجیستری آیفون توضیح داد: چند مسئله درباره واردات موبایل تداخل پیدا کرد، مجلس برای سال جاری مصوب کرد کلیه رویه‌های واردات، خارج از رویه تجاری، مشمول دو برابر هزینه واردات شود و این موضوع فقط مختص آیفون نیست. پس این موضوع جدیدی نیست‌ و فقط بعد از انتشار کتاب قانون تعرفه‌ها، اجرا شد. این قانون مربوط به سود بازرگانی کلیه کالاهای مسافری است و تنها مربوط به آیفون نیست. ضمن اینکه از ابتدا در طرح رجیستری مقرر شده بود هزینه رجیستری مسافری دو برابر هزینه تجاری باشد.

وی افزود: در اصل در رویه تجاری علاوه بر زمان‌بر بودن تامین ارز، مالیات بر ارزش افزوده و هزینه‌ای دیگر پرداخت می‌شود، اما موبایل مسافری به راحتی با هزینه و قیمت کمتر وارد می‌شد. همچنین با وجود گذشت شش سال از طرح رجیستری شاهد هستیم که موبایل‌های مسافری عملاً مسافری واقعی نیستند و بیش از ۷۰ درصد موبایل‌های مسافری، به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و با بهره مندی از معافیت‌های مسافری از سامانه استفاده می‌کند. تاکنون پرونده‌های تخلف بسیاری در حوزه پاسپورت، آژانس‌های هواپیمایی که کد در اختیار افراد قرار می‌دادند و غیره وجود داشته است.

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه با بیان اینکه طبق قانون کالای مسافری، کالای تجاری نیست و نباید خرید و فروش شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه اکثر کالای مسافری از طریق قاچاق تامین می شود، اما با پوشش کالای مسافری در مغازه‌ها عرضه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دو برابر بودن سود بازرگانی برای کالای مسافری به معنی افزایش قیمت آیفون نیست، افزود: در حال حاضر تا مدل ۱۳ آیفون به صورت تجاری به کشور وارد می‌شود که سود بازرگانی آن ۱۵ درصد بوده و هست و بازرگان هم هیچ افزایش قیمتی برای آن ندارد. به طور کلی واردات مسافری آیفون ۱۳ یا آیفون‌های قدیمی‌تر کم است و کمتر هم می‌شود، چراکه با وجود کالای تجاری و دارای گارانتی در کشور صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین تا امروز بحث افزایش قیمت آیفون مطرح نیست.

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، در کتاب تعرفه امسال سود بازرگانی در رویه تجاری برای موبایل زیر ۱۰۰ دلار معادل شش درصد، ۱۰۰ تا ۶۰۰ دلار چهار درصد و برای موبایل ۶۰۰ دلار به بالای ۱۵ درصد است. به طور کلی ما در قانون چیزی به عنوان هزینه رجیستری نداریم، بلکه بازرگان باید تعرفه گمرکی، سود بازرگانی و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند تا موبایل رجیستر شود.
یک پیشنهاد برای واردات آیفون ۱۴ به بالا
عبقری با بیان اینکه موضوع دیگر نامه‌ای است که انجمن یک ماه پیش به معاون اول رئیس جمهوری ارسال کرده، گفت: یکی از موضوعاتی که در این نامه مطرح شده بود، محروم بودن تجار و بازرگانان از واردات قانونی آیفون ۱۴ بود. تا اول اسفند سال قبل امکان واردات مسافری آیفون بوده، هرچند رجیستر نشده، اما بعد از این تاریخ به طور کلی هیچ وارداتی برای آیفون ۱۴ ثبت نشده است. این وضعیت باعث افزایش قاچاق موبایل به کشور شده و از طرف دیگر شاهد فرصت طلبی‌هایی هستیم. به طوری که برخی از فروشگاه‌ها یا سایت‌های فروش به مشتریان می‌گویند کد یا دستگاهی دارند که آیفون ۱۴ با آن کار می‌کند.

وی با بیان اینکه دولت هم در این مدت منفعتی از واردات آیفون ۱۴ نداشته، اظهار کرد: با توجه به این شرایط و تصمیم مجلس مبنی بر تعرفه ۱۵ درصدی برای موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار، انجمن در این نامه تقاضا کرده مانند ترکیه، در راستای جلوگیری از سودجویی در بازار و واردات آیفون‌های ۱۲ و ۱۳ رفرش و ریپک بی‌کیفیت، تعرفه واردات تجاری آیفون ۱۴ به بعد را ۲۵ درصد کند، اما اجازه واردات آن را بدهد.

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه با بیان اینکه اگر با این نامه موافقت شود هم بحث گرانی آیفون مطرح نیست، گفت: این موضوع برای آیفون ۱۴ به بعد مطرح هست که در اصل الان در بازار اجازه فروش ندارد و تاکنون به صورت قاچاق وارد شده است.
هزینه رجیستری گوشی‌های بالارده
بر اساس این گزارش در روزهای گذشته لیست قیمتی از رجیستری گوشی منتشر شده که ارقام درج شده در آن برای گوشی‌های بالا رده شوکه کننده است.

بر اساس لیست منتشر شده، برای گوشی‌هایی که قیمتی کمتر از ۶۰۰ دلار دارند، هزینه رجیستری تغییر چندانی ندارد، اما گوشی‌هایی که بیشتر از این رقم قیمت دارند، بهای ثبت گوشی در شبکه تلفن همراه کشور تقریبا دو برابر شده است.

بر این اساس هزینه رجیستری گوشی‌های آیفون ۱۳ پرومکس تا پیش از این حدود ۱۰ میلیون تومان بود، از دیروز این قیمت تقریبا دو برابر شده و به بیش از ۱۹ میلیون تومان افزایش یافته است.

آیفون ۱۲ پرو مکس که تا هفته پیش حدود ۷ میلیون تومان بود حالا قیمتی بیش از ۱۳ میلیون تومان دارد.

آیفون 13 با قیمت جهانی ۶۵۰ دلار هم‌اکنون با قیمت بالای ۱۱ میلیون تومان رجیستر می‌شود و هزینه ثبت گوشی آیفون ۱۳ پرو در سامانه همتا حدود ۱۴.۵ میلیون تومان است.

گوشی‌های سامسونگ نیز مشمول چنین افزایش قیمتی شده‌اند که می‌توان به گلکسی S23 اولترا اشاره کرد؛ هزینه رجیستری این گوشی هم‌اکنون ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود و گلکسی S22 اولترا با قیمت بیش از ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رجیستر می‌شود.

ثبت گلکسی S22 در شبکه تلفن همراه کشور حدود ۱۵ میلیون تومان هزینه دارد و گوشی‌های Z flip 4 و Z fold 4 هم به ترتیب با قیمت ۱۸ میلیون و ۳۰۰ و ۱۹ میلیون تومان رجیستر می‌شوند.

باید به این نکته اشاره کنیم که علاوه بر ارقام درج شده در این خبر، هر کدام از گوشی‌ها برای ثبت در سامانه همتا مشمول عوارض و هزینه گمرکی نیز می‌شود.

بر اساس این گزارش، ظاهرا این هزینه‌ها تا لحظه انتشار خبر اعمال نشده، اما انتظار می‌رود تا یکی دو روز آینده قیمت گوشی به‌خصوص موبایل‌های بالارده با افزایش زیادی همراه شود. بر این اساس توصیه می‌کنیم اگر قصد خرید گوشی دارید، زودتر اقدام کنید.
..
ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد