با تنظیمات مخفی گوشی سامسونگ آشنا شوید

با تنظیمات مخفی گوشی سامسونگ آشنا شوید
از برداشتن سوژه‌های خاص از تصاویر گرفته تا سلفی‌گرفتن با گفتن کلمه‌ی Smile؛ در اینجا با مفید‌ترین ویژگی‌های مخفی سامسونگ آشنا می‌شویم.

گوشی‌های سامسونگ دارای ویژگی‌های متعددی هستند؛ اما دست‌یابی به آن‌ها برای برخی از افراد ممکن است دشوار باشد. برای اینکه بهترین بهره‌وری را از گوشی گلکسی خود داشته باشید، در این مقاله از زومیت نگاهی خواهیم داشت به تنظیمات و قابلیت‌های مخفی سامسونگ که تاکنون ناشناخته باقی مانده‌اند؛ قابلیت‌های جدیدی که کمتر کسی از آن‌ها خبر دارد.

درادامه چند ویژگی مخفی منحصر‌به‌فرد گوشی‌های گلکسی سامسونگ را خواهید دید. ناگفته نماند که اگر از نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید استفاده می‌کنید، ممکن است به برخی از قابلیت‌های زیر دسترسی نداشته باشید.

در گالری شکل‌های دقیق بکشید

رسم شکل مستطیل
رسم شکل به‌صورت دستی
ابزارهای ویرایش گالری سامسونگ

یکی از ویژگی‌های کمتر شناخته‌شده برنامه گالری سامسونگ این است که می‌تواند به شما کمک کند تا اشکال کاملی از جمله خطوط، مستطیل، دایره، فلش و موارد دیگر را با دست بکشید. این قابلیت زمانی مفید خواهد بود که می‌خواهید مثلاً بخش خاصی از یک سند تجاری یا اینفوگرافیک را برجسته کنید.

برای امتحان کردن این قابلیت، عکسی را در گالری خود باز کنید. روی ویرایش (نماد مداد) و روی تزئینات (نماد شکلک) ضربه بزنید. حالا یک شکل بکشید و قبل از اینکه انگشت خود را بردارید، آن را برای یک ثانیه نگه دارید. تلفن شما به‌طور خودکار شکل را بر اساس آنچه می‌خواهید بکشید، اصلاح می‌کند.

برای گرفتن عکس بگویید: Cheese

گزینه‌ی Shotting methods
تنظیمات دوربین
دوربین گوشی سامسونگ

در گوشی‌های سامسونگ، علاوه‌بر اینکه می‌توانید از کف دست خود برای گرفتن سلفی استفاده کنید، می‌توانید با گفتن دستورات صوتی مانند «Cheese» یا «Smile» در تلفن سامسونگ خود عکس بگیرید. بدین ترتیب، بدون نیاز به تنظیم تایمر و صبرکردن تا پایان شمارش، این امکان را دارید که به راحتی از راه دور سلفی بگیرید.

همچنین می‌توانید برای شروع ضبط ویدیو بگویید «Record video». برای فعال‌کردن این ویژگی، برنامه دوربین را باز کنید و به تنظیمات و سپس روش‌های عکس‌برداری (Shooting methods) بروید و دستورات صوتی را تغییر دهید.

اعلان‌ها را در Floating Bubbles باز کنید

دکمه‌ی پاپ اپ نوتیفیکیشن
آیکون Floating Notification
منوی Floating Notification

اگر با مسنجر فیسبوک کار کرده باشید، احتمالا با قابلیت هد چت آشنایی دارید. در گوشی‌های سامسونگ، می‌توانید اعلان‌های برنامه‌های منتخب را در قالب حباب‌های شناور مشاهده کنید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد درحالی‌که از برنامه دیگری استفاده می‌کنید، به چت‌کردن ادامه دهید.

برای فعال کردن این قابلیت، در تنظیمات گوشی به اعلان‌ها (Notifications) و سپس تنظیمات پیشرفته (Advanced Settings) بروید. اکنون در بخش اعلان‌های شناور (Floating Notifications)، حباب‌ها (Bubbles) را فعال کنید. پس از انجام این کار، هنگامی که از برنامه‌های سازگار اعلانی دریافت می‌کنید، انگشت خود را به سمت پایین بکشید و روی نماد کوچکی که در گوشه‌ی اعلان ظاهر می‌شود، ضربه بزنید تا مکالمه به نمای حبابی تغییر یابد.

برای خصوصی نگه‌داشتن برنامه‌ها پوشه‌ی امن را فعال کنید

پوشه‌ی امن
تنظیمات Secure Folder
حریم خصوصی و امنیت

گوشی‌های سامسونگ دارای صندوق مخفی مخصوص به خود هستند که به پوشه امن معروف است. در این پوشه که به‌نوعی فضای دوم گوشی محسوب می‌شود، می‌توانید فایل‌ها یا برنامه‌ها را از فضای اصلی تلفن خود جابه‌جا کرده یا فقط به‌عنوان منطقه خصوصی خود از آن بهره ببرید؛ برای مثال، بد نیست همه برنامه‌های بانکی خود را به Secure Folder منتقل کنید و پسورد متفاوتی را برای آن درنظر بگیرید؛ در این صورت، اگر گوشی شما بدون مراقبت باقی بماند، نگران دسترسی دیگران به حساب‌های بانکی خود نخواهید بود.

برای راه‌اندازی پوشه امن، به تنظیمات و سپس به قسمت امنیت و حریم خصوصی (Security and Privacy) بروید تا پوشه‌ی امن را پیدا کنید. روی Agree ضربه بزنید و با حساب گوگل یا سامسونگ خود وارد شوید و رمز عبور مدنظرتان را وارد کنید. با طی‌کردن این مراحل، Secure Folder در منوی برنامه‌های شما ظاهر خواهد شد و پس از راه‌اندازی، می‌توانید برنامه‌ها را به‌طور انحصاری در پوشه امن دانلود کنید؛ زیرا به عنوان یک فضای جداگانه در نظر گرفته می‌شود. همچنین اگر برایتان سوال است که چگونه عکس ‌ها را در گوشی های اندروید مخفی کنیم؟ پوشه‌ی امن به کمکتان خواهد آمد.

سوژه‌ها را از عکس بردارید

برداشتن سوژه از عکس
انتخاب دقیق سوژه
گزینه‌ی Shape to Shape

اگر از One UI 5.1 استفاده می‌کنید، می‌توانید یک سوژه را مستقیماً از عکس بلند کنید؛ قابلیتی فوق‌العاده مفید برای کپی سریع عناصر تصویر در کلیپ‌بورد یا حتی ذخیره آن‌ها به عنوان یک تصویر جدید. این ترفند تاحدودی به جستجوی تصویری آیفون که یکی از ویژگی‌های مفید iOS 16 بود شباهت دارد.

برای برداشتن سوژه از تصویر، عکس را باز کنید و روی نماد مداد ضربه بزنید. حالا گزینه‌ی Lasso را که با نماد دایره نمایش داده می‌شود، انتخاب کنید. در میان گزینه‌های موجود، روی Shape to Shape ضربه بزنید و با انگشت خود دور تا دور سوژه‌ی موردنظر خط بکشید. درآخر با انتخاب Next می‌توانید تصویر جدید را ذخیره کنید.

برای حذف سوژه‌ی خاصی از تصویر نیز تنها کافی است در بخش ویرایش، نماد سه‌نقطه را انتخاب کنید و با استفاده از Object eraser سوژه‌ی مدنظر را از تصویر پاک کنید.

رنگی شدن نمایشگر یا دوربین هنگام دریافت اعلان

تنظیمات Flash notificatin
منوی Advanced setting
منوی Accessibility

در منوی تنظیمات گوشی‌های سامسونگ قابلیتی وجود دارد که نمایشگر یا دوربین شما هر زمان که اعلان دریافت می‌کنید یا زنگ هشدار به صدا در می‌آید روشن شود. اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید صدای اعلان‌ها را بشنوید، این ویژگی‌ می‌تواند کاربردی باشد. می‌توانید تعیین کنید هنگام دریافت اعلان نمایشگر به رنگ خاصی درآید.

برای فعال کردن آن، به تنظیمات، دسترسی (Accessibility) و سپس تنظیمات پیشرفته (Advanced settings) بروید. در مرحله بعد روی Flash notification ضربه بزنید و یکی از گزینه‌های دوربین یا نمایشگر را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید تنها برای برخی از برنامه‌ها، نمایشگر روشن شود، می‌توانید در بخش All app نرم‌افزارهای مدنظرتان را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید رنگ خاصی را برای چراغ چشمک‌زن تعیین کنید.

چراغ‌قوه SOS را فعال کنید

ابزار چراغ‌قوه SOS در پنل کناری
تنظیمات پنل کناری
پنل کناری سامسونگ

چراغ قوه چشمک‌زن یا SOS یکی از تنظیمات مخفی گوشی‌های سامسونگ است که اگر پنل کناری دستگاه را فعال کرده باشید، به‌راحتی می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید؛ بنابراین در بخش نمایشگر گزینه‌ی Edge panels را فعال کنید و سپس مراحل زیر را برای دسترسی به چراغ چشمک‌زن پیش ببرید.

در پنل کناری معمولا به‌طور پیش‌فرض برنامه‌های گوشی نمایش داده می‌شوند. برای تغییر این حالت، پنل را باز کنید و روی نماد چرخ‌دنده که در گوشه‌ی پایین ظاهر می‌شود، ضربه بزنید. حالا در بخش Panels گزینه‌ی Tools (ابزارها) را تیک بزنید و به صفحه‌ی اصلی برگردید. مجددا نوار کناری را با کشیدن انگشت به سمت داخل، باز کنید و روی نماد سه‌نقطه ضربه بزنید.

در اینجا Flashlight را انتخاب کنید تا این گزینه فعال شود. اکنون می‌توانید با انتخاب SOS در انتهای پنل، چراغ چشمک‌زن را فعال کنید. گزینه‌های + و ـ نیز برای کم و زیادکردن میزان نور درنظر گرفته شده‌اند. مسلماً این ویژگی برای استفاده‌ی روزمره مفید نیست؛ اما برای مواقعی که در مکانی دورافتاده و تاریک گم شده‌اید، می‌تواند کاربردی باشد.

پاسخ دادن به تماس از طریق بلوتوث

گزینه‌ی Answering and ending calls
گزینه‌ی Interaction and dexterity
گزینه‌ی Accessibility

اگر درحال پخت‌و‌پز، تمیز‌کردن، شستن ظروف یا انجام هر گونه فعالیتی هستید و دستتان بند است، می توانید تلفن خود را طوری تنظیم کنید که پس از چندثانیه زنگ‌زدن، با اتصال به بلوتوث، به‌طور خودکار تماس‌های دریافتی را دریافت کند.

برای استفاده از این ویژگی، در تنظیمات گوشی به دسترسی (Accessibility) و سپس تعامل و مهارت (Interaction and dexterity) بروید. حالا در قسمت پاسخگویی و پایان‌دادن به تماس‌ها (Answering and ending calls) گزینه‌ی پاسخ‌دهی خودکار (Answer automatically) را انتخاب کنید. در اینجا می‌توانید زمان تأخیر موردنظر خود را از بین دو، پنج یا ده ثانیه انتخاب یا زمانی سفارشی را تنظیم کنید.

با کف دست خود اسکرین‌شات بگیرید

گزینه‌ی Motion and gestures
ویژگی‌های پیشرفته Advanced features
تنظیمات سامسونگ

رایج‌ترین راه برای گرفتن اسکرین‌شات در گوشی‌های اندروید، فشاردادن دکمه‌های پاور و تنظیم صدا به‌صورت همزمان است. درحالی‌که این روش برای اکثر افراد به‌اندازه کافی آسان به نظر می‌رسد، راهکار دیگری نیز برای گرفتن عکس از صفحه در گوشی‌های گلکسی وجود دارد: کشیدن دست خود روی صفحه.

برای فعال کردن این ویژگی، در تنظیمات گوشی به ویژگی‌های پیشرفته (Advanced features) بروید و سپس روی Motion and gestures ضربه بزنید. دراینجا Palm Swipe to Capture را فعال کنید. حالا برای گرفتن اسکرین‌شات، باید کف دست خود را در حالت عمودی نگه دارید، در حالی که انگشت شست به سمت بالا باشد و از سمت راست صفحه‌نمایش به سمت چپ حرکت دهید.

روشن‌ماندن خودکار صفحه نمایش هنگام نگاه کردن به گوشی

این قابلیت که برای اولین‌بار در گلکسی اس ۳ با عنوان Smar Stay معرفی شد، باعث می‌شود زمانی که درحال نگاه‌کردن به گوشی هستید، نمایشگر بدون توجه به مدت زمانی که حالت خواب را روی آن تنظیم کرده‌اید، روشن می‌ماند و اگر دوربین سلفی نگاه شما را تشخیص ندهد، نور صفحه‌نمایش را کاهش می‌دهد و طبق تایمر حالت خواب از پیش تنظیم‌شده خاموش می‌شود.

برای فعالسازی این ویژگی در مدل‌های قدیمی‌ سامسونگ، در بخش تنظیمات نمایشگر باید به‌دنبال گزینه‌ی Smart stay باشید. در گوشی‌های جدید، برای فعال‌کردن این قابلیت به قسمت Motion and gestures بروید و گزینه‌ی Keep screen on while viewing را فعال کنید.

کدهای مخفی گوشی سامسونگ

در گوشی‌های هوشمند سامسونگ، تعدادی کد مخفی برای توسعه‌دهندگان وجود دارد که معمولا توسط کاربران پیشرفته استفاده می‌شوند و احتمالا کاربران معمولی از آن‌ها بی‌خبرند. این کدها به‌طور گسترده برای رفع مشکلات، اشکال‌زدایی و تست گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفتنی است که برخی از این کدها روی همه گوشی‌های هوشمند اندرویدی کار می‌کنند.

کد

کاربرد

#1234#*

بررسی شماره مدل گوشی

*#0808#

تنظیمات USB

*#0*#

تست قطعات سخت‌افزاری

*#12580*369#

نسخه سخت‌افزار و نرم‌افزار

*#0228#

بررسی سلامت باتری موبایل

*#06#

شماره سریال دستگاه

#*#0*#*#*

تست صفحه‌نمایش

*#0011#

مشاهده وضعیت GSM

*#2222#

نسخه سخت‌افزار

*#1111#

نسخه نرم‌افزار

*43#

انتظار تماس

*135#

مشاهده‌ی شماره تلفن

*#004*[number]#

انتقال تماس

*#004#

وضعیت انتقال تماس

*#*#786#*#*

تست ریفربیش‌بودن گوشی

#0283#*

تست حلقه برگشت گوشی

#2663#*

نسخه‌ فریمور

آیا قابلیت مخفی دیگری را می‌شناسید که از دید ما پنهان مانده باشد؟ نظرات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه‌ها با زومیت در میان بگذارید.

..
ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد